Kontrakten er underskrevet: Svensk kapitalfond køber danske Ordrestyring.dk - direktør indtræder som medejer

Den svenske kapitalfond Adelis Equity køber danske Ordrestyring.dk

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den svenske kapitalfond Adelis Equity køber danske Ordrestyring.dk, som står bag en løsning til sagsstyring til håndværkere og entreprenører.

Selskabet blev stiftet i 2011 af Carsten Rasmussen, som i januar overdrog posten som administrerende direktør til Tommy Hahn Sørensen, der indtil da havde været kommercielt ansvarlig i firmaet i et års tid.

Carsten Rasmussen fortsætter som medejer, mens Tommy Hahn Sørensen med salget får mulighed for at blive medejer af selskabet.

“Der har været mange bejlere, men i vores verden er Adelis den helt rigtige partner for Ordrestyring.dk. Bortset fra at vi har fået større muskler og vi nu kan sætte turbo på udviklingen til gavn for håndværkerne, så fortsætter alt som før, både ledelse og medarbejdere, og det har også været meget afgørende,” meddeler Carsten Rasmussen.

Ordrestyring.dk, som har 25 medarbejdere på sit kontor i København, har for tiden omkring 12.500 brugere.

Adelis Equity købte for nogle måneder siden den svenske pendant til Ordrestyring.dk, Hantverksdata med godt 37.000 brugere.

Og det er nu planen, at de to selskaber, der tilsammen har omkring 50.000 brugere, skal hjælpe hinanden ved at udnytte synergi-effekter.

Ifølge svenskerne er der for alvor kommet gang i digitaliseringen i byggebranchen.

“Derfor kræver det muskler hele tiden at være på forkant med udviklingen,” meddeler selskabet.

“Der er allerede fuld fart på udviklingen og nu er det både malere, tømrere, murere, kloakmestre, der kobler sig på. Med flere ressourcer kan vi nu sætte yderligere skub i udviklingen af vores nye platform, så vi kan digitalisere sagsstyringen hos endnu flere faggrupper, samtidig med, at vi bevarer det fundament vi har skabt primært fra el- og VVS-branchen,” lyder det fra direktør Tommy Hahn Sørensen.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS