Kontrakten er underskrevet: Svensk kapitalfond køber danske Ordrestyring.dk - direktør indtræder som medejer

Den svenske kapitalfond Adelis Equity køber danske Ordrestyring.dk

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den svenske kapitalfond Adelis Equity køber danske Ordrestyring.dk, som står bag en løsning til sagsstyring til håndværkere og entreprenører.

Selskabet blev stiftet i 2011 af Carsten Rasmussen, som i januar overdrog posten som administrerende direktør til Tommy Hahn Sørensen, der indtil da havde været kommercielt ansvarlig i firmaet i et års tid.

Carsten Rasmussen fortsætter som medejer, mens Tommy Hahn Sørensen med salget får mulighed for at blive medejer af selskabet.

“Der har været mange bejlere, men i vores verden er Adelis den helt rigtige partner for Ordrestyring.dk. Bortset fra at vi har fået større muskler og vi nu kan sætte turbo på udviklingen til gavn for håndværkerne, så fortsætter alt som før, både ledelse og medarbejdere, og det har også været meget afgørende,” meddeler Carsten Rasmussen.

Ordrestyring.dk, som har 25 medarbejdere på sit kontor i København, har for tiden omkring 12.500 brugere.

Adelis Equity købte for nogle måneder siden den svenske pendant til Ordrestyring.dk, Hantverksdata med godt 37.000 brugere.

Og det er nu planen, at de to selskaber, der tilsammen har omkring 50.000 brugere, skal hjælpe hinanden ved at udnytte synergi-effekter.

Ifølge svenskerne er der for alvor kommet gang i digitaliseringen i byggebranchen.

“Derfor kræver det muskler hele tiden at være på forkant med udviklingen,” meddeler selskabet.

“Der er allerede fuld fart på udviklingen og nu er det både malere, tømrere, murere, kloakmestre, der kobler sig på. Med flere ressourcer kan vi nu sætte yderligere skub i udviklingen af vores nye platform, så vi kan digitalisere sagsstyringen hos endnu flere faggrupper, samtidig med, at vi bevarer det fundament vi har skabt primært fra el- og VVS-branchen,” lyder det fra direktør Tommy Hahn Sørensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S