Kæmpe-investering: Københavnsk it-firma lander en kvart milliard kroner i kapitaltilførsel

En række investorer lægger 261 millioner kroner på bordet for at sætte skub i danske Plandays ekspansionsplaner.

Artikel top billede

Stiftere af Planday Anders Frederiksen (tv) og Christian Brøndum.

Det blot fem år gamle københavnske it-firma Plandays pengekasse kommer snart til at bugne med risikovillig kapital:

En række investorer med den svenske kapitalfond SEB Private Equity i spidsen lægger nemlig 35 millioner euro - 261 millioner kroner - på bordet hos det danske it-selskab med CEO Christian Brøndum i spidsen.

Foruden SEB består investorerne af Creandum og Idinvest. Alle tre investorer har tidligere investeret i Planday.

Planday står bag et cloudbaseret vagtplansystem, og ambitionerne er tårnhøje.

Det er planen, at de mere end en kvart milliard kroner skal investeres i udvikling og ekspansion af løsningen på nye markeder i Europa og Nordamerika.

Blandt andet sigter Planday, der har hovedkontor på Islands Brygge i København, efter at etablere en udviklingsafdeling i Storbritannien.

Planday har i dag 180 medarbejdere fordelt i seks lande, og selskabet har kunder i 39 lande med hovedmarkedet i Norden, Tyskland, Frankrig og Storbritannien, hvor selskabet har årlig vækst på 250 procent for tiden.

"Vi er i gang med at rekruttere flere folk til vores kontor i London både inden for salg, kundeservice og udvikling, for det britiske marked er ekstremt vigtigt for vores vækst,” siger direktør i Planday, Christian Brøndum.

Ifølge ham vækster Planday med 400 procent i Tyskland.

"Vi vokser helt enormt hurtigt og det skyldes, at vi har været dygtige til at tilpasse os de forskellige markeder. Vores app er oversat til 10 forskellige sprog og flere er på vej," siger Christian Brøndum.

Tredje store kapitalrunde

Det er den tredje store kapitaltilførsel for Planday i løbet af de seneste blot tre år.

I første runde i 2015 modtog selskabet 3,75 millioner dollar, i anden runde i 2016 landede selskabet 14 millioner dollar.

Svenske Creandum har været med i alle investeringsrunderne, og investeringsselskabets ledende partner, Johan Brenner, er da også bestyrelsesformand for det danske selskab.

CEO Christian Brøndum sagde i 2017 til Business, at netop venturefondene har enorme forventninger til vækst i selskabet.

"Vækstmålene er høje og lige meget, hvad du gør, er det aldrig godt nok. Venturefonde vil altid presse dig til det yderste. Og derfor er venturekapital heller ikke for alle. Der er forskel på folk. Nogle trives under det pres – andre gør ikke. For os var det helt rigtigt," sagde han til avisen.

Alt i alt betyder det, at selskabet siden 2015 har modtaget mere end 350 millioner kroner i kapital.

Pengene er blevet investeret målrettet i ekspansion. Det underbygges af, at Planday endnu har til gode at tjene penge.

I de seneste år har selskabet tabt mere end 44 millioner kroner.

I det seneste tilgængelige regnskab - for 2017 - landede selskabet et underskud på 23,5 millioner kroner.

Ifølge regnskabsberetningen var dette underskud ‘forventet af ledelsen, og det skal ses i relation til den vækstplan, som selskabet følger.’

Her fremgår det også, at Planday ligeledes forventer underskud i 2018, hvor det til gengæld forventes, at omsætningen vil vokse med omkring 70 procent.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S