Morgen-briefing: Erik Damgaards direktør fratræder på grund af ‘uoverenstemmelser’ / It-system til Domstolsstyrelsen løbet ind i problemer / RTX på vej med to kæmpeordrer / TDC Erhverv udfordres af små virksomheder

Erik Damgaards direktør fratræder på grund af ‘uoverenstemmelser’. It-system til Domstolsstyrelsen løbet ind i problemer. RTX på vej med to kæmpeordrer. TDC Erhverv udfordres af små virksomheder. Trump langer ud efter Google. Nu kan du tjekke Instagram-kontoers autenticitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Erik Damgaards direktør fratræder på grund af ‘uoverenstemmelser’

Den administrerende direktør i Erik Damgaard-selskabet NP Investor fratræder sin stilling med udgangen af september, meddeler selskabet i en udsendt meddelelse, som du finder her.

“Fratrædelsen sker som konsekvens af uoverensstemmelser med den øvrige ledelse. Selskabet vil igangsætte proces med at finde en ny direktør,” lyder det fra NP Investor.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i januar efter et noget rodet forløb.

I sommerens løb løb selskabet ind i yderligere problemer.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard-firma lander underskud og nedjusterer dramatisk: Aktiekursen styrtdykker.

It-system til Domstolsstyrelsen løbet ind i problemer

Domstolsstyrelsen nye it-system, minretssag.dk, trues af nye udgifter, efter det allerede er blevet forsinket og ramt af drifstproblemer, skriver Advokatwatch.

"Vi er ved at afdække årsagen til, at systemet ind imellem kører langsomt. Først når vi har afdækket problemets omfang, kan vi begynde at estimere, hvor meget det vil koste at udbedre fejlene. Men vi forventer, at der vil være omkostninger forbundet med at få minretssag.dk til at fungere som tiltænkt,” meddeler styrelsens it-direktør, Jannie Hilsbo, til sitet.

Udviklingen af Minretssag.dk blev sat i gang i 2013 - dengang med et budget på 72 millioner kroner. Siden er prisen steget til 161 millioner kroner.

RTX på vej med to kæmpeordrer

Nordjyske RTX gør klar til to store kunder, som har tegnet kontrakt med selskabet, skriver Ritzau.

Ifølge direktør Peter Røpke har aftalerne potentiale på et stort, trecifret millionbeløb. Han vil dog ikke fortælle, hvilke selskaber det specifikt drejer sig om, men siger dog, at det er internationale virksomheder med udspring i USA.

“Vi har indgået store rammeaftaler med nogle store kunder, som vi regner med vil ramme ind i vores bøger de næste finansår. Det er noget, der har potentiale på et trecifret millionbeløb. Hvornår det kommer til at bidrage, kan jeg ikke komme ind på, men det er signifikant,” siger han.

TDC Erhverv udfordres af små virksomheder

TDC Erhverv er under voldsomt pres af en række små tele-udfordrere, der kaprer kunder i stor stil, skriver Finans.

Ifølge avisen er TDC Erhvervs omsætning dykket med 24 procent siden 2015. Driftsresultatet er samtidig faldet med 30 procent.

“Vi har været tynget af et benhårdt marked. Men det seneste år har vi lanceret nye cloud- og netværksservices, som giver erhvervskunderne - også de små - noget ekstra,” siger direktør i TDC Erhverv, Michael Moyell Juul, til avisen.

Trump langer ud efter Google

USA’s præsident, Donald Trump, langer ud efter Google, som han beskylder for at fremhæve artikler med negative vinkler om ham, ligesom han mener, at Google-algoritmen skjuler det, som han kalder ‘fair media-’artikler om hans person.

Trump har tidligere på samme måde tidligere kritiseret Facebook og Twitter.

“Google, Twitter og Facebook, de bevæger sig ind på virkeligt farligt territorium, og de skal være forsigtige. De er ikke rimeligt over for den amerikanske befolkning,” lyder det fra præsidenten.

Google afviser beskyldningerne. Selskabet meddeler, at dets søgemaskine ‘ikke anvendes til at sætte en politisk agenda, søgeresultaterne er ikke partiske i forhold til nogen som helst politisk ideologi,” lyder det fra Google.

Nu kan du tjekke Instagram-kontoers autenticitet

Facebook-ejede Instagram åbner for muligheden for, at tjenestens omkring en milliard brugere fremover selv kan kigge nærmere på andre konti for at se, om de er, hvad de giver sig ud for.

Det sker med ordningen ‘About this Account,’ hvor det vil blive muligt at se forskellige oplysninger om alle konti - eksempelvis annonce-udvalg, hjemland, skift af brugernavn i det seneste år og lignende.

“Det er enormt vigtigt, at vi holder folk med dårlige intentioner væk fra vores platform,” lyder det fra Instagram.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job