En af verdens største chip-producenter dropper al fremtidig udvikling af ny chip-arkitektur: For dyrt

En af verdens største chip-producenter stopper al udvikling af næste generation chip-arkitektur.

Artikel top billede

En af verdens største chip-producenter, GlobalFoundries, stopper al udvikling af næste generations processe, de såkaldte 7nm-chips.

GlobalFoundries blev udskilt fra AMD i 2009 og er i dag AMD’s hovedleverandører. Selskabet producerer således både AMD’s Ryzen og Radeon-chip på dets avancerede og meget dyre chip-fabrikker.

Istedet vil selskabet fremover fokusere på udviklingen af den nuværende 14- og 12nm-processorer, da det er her, at selskabets kunder for tiden især har fokus.

Ifølge GlobalFoundries ser det ikke ud til, at virksomhedere er særligt interesserede i chip baseret på den kommende 7nm-arkitektur.

Istedet ser det ifølge selskabet ud til, at mange planlægger at blive på de nuværende arkitekturer - og så prøve at presse mere performance ud på andre måder.

“Langt størstedelen af kunderne arbejder i dag på at få mere værdi ud a hver generation teknologi for på den måde at hente deres omfattende investeringer hjem igen,” lyder det fra GlobalFoundries.

Selskabet mener kort og godt, at det vil kræve for store investeringer at udvikle 7nm-arkitekturen, og at det vil være både nemmere og billigere at fokusere på at forbedre effektiviten på eksisterende arkitekturer.

Det skyldes ikke mindre, at det ikke giver nogen øget værdi for selskabets kunder for tiden at gå under 10nm, lyder vurderingen.

Selskabets hovedkonkurrenter er Samsung og TSMC, som fortsat investerer massivt i teknologi-udvikling af nye arkitekturer.

Det er GlobalFoundries håb, at den nye strategi kan være med til at igen for alvor at få selskabet på omdrejningshøjde med rivalerne.

Analysehuset Gartner vurderer, at beslutningen vil kunne godt med luft i det fremadrettede udviklingsarbejde.

“GF vil kunne foretage mere målrettede investeringer i teknologier, som virkelig betyder noget for de største chip-producenter i hurtigt voksende markeder som RF, IoT, 5G og automotive [‘selvkørende biler, red],” lyder det fra Gartner.

GlobalFoundries meddeler, at omstruktureringen vil føre til en ‘reduktion af medarbejderstaben.’

“En stor del af teknologi-specialisterne vil dog blive omplaceret,” lyder det fra selskabet.

Beslutningen betyder, at GlobalFoundries hovedkunde, AMD, omgående skifter til en ny leverandør, nemlig konkurrenten TSMC, som nu får til opgave at udvikle næste generations CPU’er for AMD, nemlig Zen2 og Navi.

Begge bygger på 7nm-arkitekturen.

Læs også:

IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Kæmpe annoncering af AMD ved CES-messen : “Her er alle vores planer de næste to år”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS