En af verdens største chip-producenter dropper al fremtidig udvikling af ny chip-arkitektur: For dyrt

En af verdens største chip-producenter stopper al udvikling af næste generation chip-arkitektur.

Artikel top billede

En af verdens største chip-producenter, GlobalFoundries, stopper al udvikling af næste generations processe, de såkaldte 7nm-chips.

GlobalFoundries blev udskilt fra AMD i 2009 og er i dag AMD’s hovedleverandører. Selskabet producerer således både AMD’s Ryzen og Radeon-chip på dets avancerede og meget dyre chip-fabrikker.

Istedet vil selskabet fremover fokusere på udviklingen af den nuværende 14- og 12nm-processorer, da det er her, at selskabets kunder for tiden især har fokus.

Ifølge GlobalFoundries ser det ikke ud til, at virksomhedere er særligt interesserede i chip baseret på den kommende 7nm-arkitektur.

Istedet ser det ifølge selskabet ud til, at mange planlægger at blive på de nuværende arkitekturer - og så prøve at presse mere performance ud på andre måder.

“Langt størstedelen af kunderne arbejder i dag på at få mere værdi ud a hver generation teknologi for på den måde at hente deres omfattende investeringer hjem igen,” lyder det fra GlobalFoundries.

Selskabet mener kort og godt, at det vil kræve for store investeringer at udvikle 7nm-arkitekturen, og at det vil være både nemmere og billigere at fokusere på at forbedre effektiviten på eksisterende arkitekturer.

Det skyldes ikke mindre, at det ikke giver nogen øget værdi for selskabets kunder for tiden at gå under 10nm, lyder vurderingen.

Selskabets hovedkonkurrenter er Samsung og TSMC, som fortsat investerer massivt i teknologi-udvikling af nye arkitekturer.

Det er GlobalFoundries håb, at den nye strategi kan være med til at igen for alvor at få selskabet på omdrejningshøjde med rivalerne.

Analysehuset Gartner vurderer, at beslutningen vil kunne godt med luft i det fremadrettede udviklingsarbejde.

“GF vil kunne foretage mere målrettede investeringer i teknologier, som virkelig betyder noget for de største chip-producenter i hurtigt voksende markeder som RF, IoT, 5G og automotive [‘selvkørende biler, red],” lyder det fra Gartner.

GlobalFoundries meddeler, at omstruktureringen vil føre til en ‘reduktion af medarbejderstaben.’

“En stor del af teknologi-specialisterne vil dog blive omplaceret,” lyder det fra selskabet.

Beslutningen betyder, at GlobalFoundries hovedkunde, AMD, omgående skifter til en ny leverandør, nemlig konkurrenten TSMC, som nu får til opgave at udvikle næste generations CPU’er for AMD, nemlig Zen2 og Navi.

Begge bygger på 7nm-arkitekturen.

Læs også:

IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Kæmpe annoncering af AMD ved CES-messen : “Her er alle vores planer de næste to år”

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S