En af verdens største chip-producenter dropper al fremtidig udvikling af ny chip-arkitektur: For dyrt

En af verdens største chip-producenter stopper al udvikling af næste generation chip-arkitektur.

Artikel top billede

En af verdens største chip-producenter, GlobalFoundries, stopper al udvikling af næste generations processe, de såkaldte 7nm-chips.

GlobalFoundries blev udskilt fra AMD i 2009 og er i dag AMD’s hovedleverandører. Selskabet producerer således både AMD’s Ryzen og Radeon-chip på dets avancerede og meget dyre chip-fabrikker.

Istedet vil selskabet fremover fokusere på udviklingen af den nuværende 14- og 12nm-processorer, da det er her, at selskabets kunder for tiden især har fokus.

Ifølge GlobalFoundries ser det ikke ud til, at virksomhedere er særligt interesserede i chip baseret på den kommende 7nm-arkitektur.

Istedet ser det ifølge selskabet ud til, at mange planlægger at blive på de nuværende arkitekturer - og så prøve at presse mere performance ud på andre måder.

“Langt størstedelen af kunderne arbejder i dag på at få mere værdi ud a hver generation teknologi for på den måde at hente deres omfattende investeringer hjem igen,” lyder det fra GlobalFoundries.

Selskabet mener kort og godt, at det vil kræve for store investeringer at udvikle 7nm-arkitekturen, og at det vil være både nemmere og billigere at fokusere på at forbedre effektiviten på eksisterende arkitekturer.

Det skyldes ikke mindre, at det ikke giver nogen øget værdi for selskabets kunder for tiden at gå under 10nm, lyder vurderingen.

Selskabets hovedkonkurrenter er Samsung og TSMC, som fortsat investerer massivt i teknologi-udvikling af nye arkitekturer.

Det er GlobalFoundries håb, at den nye strategi kan være med til at igen for alvor at få selskabet på omdrejningshøjde med rivalerne.

Analysehuset Gartner vurderer, at beslutningen vil kunne godt med luft i det fremadrettede udviklingsarbejde.

“GF vil kunne foretage mere målrettede investeringer i teknologier, som virkelig betyder noget for de største chip-producenter i hurtigt voksende markeder som RF, IoT, 5G og automotive [‘selvkørende biler, red],” lyder det fra Gartner.

GlobalFoundries meddeler, at omstruktureringen vil føre til en ‘reduktion af medarbejderstaben.’

“En stor del af teknologi-specialisterne vil dog blive omplaceret,” lyder det fra selskabet.

Beslutningen betyder, at GlobalFoundries hovedkunde, AMD, omgående skifter til en ny leverandør, nemlig konkurrenten TSMC, som nu får til opgave at udvikle næste generations CPU’er for AMD, nemlig Zen2 og Navi.

Begge bygger på 7nm-arkitekturen.

Læs også:

IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Kæmpe annoncering af AMD ved CES-messen : “Her er alle vores planer de næste to år”

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank