Artikel top billede

Driften af Skoleintras afløser til danske skolebørn kommer til at ligge uden for Danmark - skal køres af Amazon et sted i Europa

Skoleintras afløser, det kommende Aula-system, skal driftes i en public cloud af Amazon. Det betyder, at driften kommer til at ligge uden for Danmark. "Vi har i henhold til krigsreglen option på at trække det tilbage til Danmark, men det er ikke noget vi har lyst til."

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor skal Aula driftes hos Amazon AWS
  • Disse krav bliver blandt andet stille til cloud-driftent
  • Fordelene ved at få Aula driftet i en public cloud
1.012
5:15 min
Om lidt under et år bliver Aula en del af hverdagen for millioner af danskere. Elever, forældre, pædagoger og lærere skal fra august 2019 og frem til at vænne sig til en helt ny kommunikationsplatform, der skal erstatte Skoleintra i først folkeskolerne og siden i SFO'er og dagtilbud.

Mere end to millioner danskere kommer til at være brugere af platformen, men selve driften kommer ikke til at ligge i Danmark.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis