Digitalt sikkerhedsråd om planen om at drifte kæmpe dansk skolesystem uden for Danmark: "Der er ikke noget galt i at gøre sådan noget her"

Interview: Afløseren til Skoleintra, Aula, skal driftes via Amazon AWS. Det er der ingen problemer i, sålænge aftalen er udarbejdet korrekt. Det er vanskeligt, men professionelle spillere som Netcompany og Kombit bør være i stand til det, mener formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal der overordnet være på plads i forhold til sikkerheden i en public cloud
  • Derfor bør man ikke være cloud-forskrækket
904
4:45 min
Uret tikker langsomt ned for Skoleintra, som i dag bruges af millioner af danskere. Til august 2019 skal det afløses af den nye kommunikationsplatform Aula, som Netcompany står i spidsen for.

Det var Netcompany, der trak det længste strå i udbuddet til 350 millioner kroner, da Kombit i slutningen af juni 2017 offentliggjorde vinderen.

Med i Netcompanys pakkeløsning fulgte driften af Aula via Amazon AWS.

Det mener Kombit var den løsning, som gav "den bedste kvalitet til den bedste pris og med bedst garanti for sikkerhed."

Læs mere her: Driften af Skoleintras afløser til danske skolebørn kommer til at ligge uden for Danmark - skal køres af Amazon et sted i Europa

Mens nogle forældre er dybt bekymrede over, at de store mængder følsomme data skal op i en Amazon-sky, er formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, mere afslappet.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network