Digitalt sikkerhedsråd om planen om at drifte kæmpe dansk skolesystem uden for Danmark: "Der er ikke noget galt i at gøre sådan noget her"

Interview: Afløseren til Skoleintra, Aula, skal driftes via Amazon AWS. Det er der ingen problemer i, sålænge aftalen er udarbejdet korrekt. Det er vanskeligt, men professionelle spillere som Netcompany og Kombit bør være i stand til det, mener formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal der overordnet være på plads i forhold til sikkerheden i en public cloud
  • Derfor bør man ikke være cloud-forskrækket
904
4:45 min
Uret tikker langsomt ned for Skoleintra, som i dag bruges af millioner af danskere. Til august 2019 skal det afløses af den nye kommunikationsplatform Aula, som Netcompany står i spidsen for.

Det var Netcompany, der trak det længste strå i udbuddet til 350 millioner kroner, da Kombit i slutningen af juni 2017 offentliggjorde vinderen.

Med i Netcompanys pakkeløsning fulgte driften af Aula via Amazon AWS.

Det mener Kombit var den løsning, som gav "den bedste kvalitet til den bedste pris og med bedst garanti for sikkerhed."

Læs mere her: Driften af Skoleintras afløser til danske skolebørn kommer til at ligge uden for Danmark - skal køres af Amazon et sted i Europa

Mens nogle forældre er dybt bekymrede over, at de store mængder følsomme data skal op i en Amazon-sky, er formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, mere afslappet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS