Danske EET fyrer en hel stribe medarbejdere - og jagten på effektiviseringer er ikke slut endnu

EET Group har skilt sig af med en stribe medarbejdere. Den danske topchef vil ikke afvise, at bølgen af afskedigelser stopper der. "Vi er hele tiden på udkig efter effektiviseringer, så jeg kan hverken love det ene eller andet," siger direktør Søren Drewsen til Computerworld.

Artikel top billede

Den danske it-distributør EET Group har netop gennemført en større sparerunde, hvor op imod 10 ansatte har mistet jobbet.

Fyringsrunden omfatter også en direktør-stilling, erfarer Computerworld.

Selskabets topchef Søren Drewsen fortæller til Computerworld, at fyringerne sker, fordi selskabet "løbende skal tilpasse sig virkeligheden."

Tilpasningerne skyldes, at EET Group gennem de senere år har foretaget en lang række opkøb.

"Det er nogle stillinger, hvor vi mener, at vi kan gøre det smartere ved at ændre på nogle prioriteter. Det er sket en omfordeling af ressourcerne, fordi vi har købt mange virksomheder, og så kommer der overlap i en række positioner. Når der er mulighed for effektiviseringer, så er vi på udkig efter det," siger Søren Drewsen.

Ifølge ham handler det om at sikre konkurrencedygtighed i set uppet.

"Vi har fået en masse nye kollegaer ind, så der er blevet tilført en del, men vi skal sørge for, at vores koncernfunktioner er konkurrencedygtige. Det er et spørgsmål om at være effektiv og ikke blive for tung i hovedkontoret."

Læs også: Efter vilde 45 opkøb på 19 år: Nu går danske EET på jagt efter de helt store firmaer

Topchef åbner for flere afskedigelser

Da intet tyder på, at EET Group er ved at stoppe den massive opkøbsbølge, vil Søren Drewsen derfor heller ikke afvise, at der kan ske flere afskedigelser i fremtiden.

Kommer der flere afskedigelser?

"Vi er hele tiden på udkig efter effektiviseringer, så jeg kan hverken love det ene eller andet. Vi skal hele tiden være effektive, så vi kigger hele tiden på, om vi har den rigtige organisation," siger Søren Drewsen.

Læs også: Stor plan skal gøre EET til Europas største: "Vi har langt mere fokus på at holde på de eksisterende kunder end at få nye"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job