Kommuner har indgået unødvendige databehandleraftaler - koster dem dyrt

En række kommuner har helt uden grund forpligtet sig som datansvarlige over for leverandører, og det koster dem dyrt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange kommuner har indgået unødvendige databehandler-aftaler med forskellige leverandører, og det koster dem dyrt, skriver KIT-magasinet.

Ifølge magasinet har kommunerne underskrevet de databehandler-aftaler, som deres leverandører har fremsendt.

Og med aftalerne følger ansvaret som dataansvarlig enhed.

“Umiddelbart virker det pænt og ordentligt, at leverandører, der har fået oplysninger om borgere i forbindelse med en opgave for kommunen, sender os en databehandleraftale til underskrift. Men vi risikerer at skyde os selv i foden ved at skrive under på aftalerne og dermed påtage os de forpligtelser og omkostninger, der følger med at være dataansvarlige – ikke mindst i forbindelse med kontrollen af, om leverandørerne håndterer data korrekt,” siger Henrik Brix, it-chef i Favrskov Kommune, til bladet.

Kombit har forlængst formuleret en skabelon til databehandleraftalr for kommunerne. Men mange leverandører vil meget hellere bruge deres egen tekst.

Læs også:

Datatilsynet på trapperne med første politianmeldelser for overtrædelse af GDPR

Kæmpe-opgave: Sådan er Københavns Kommune med 45.000 ansatte og 1.000 it-systemer blevet klar til GDPR

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS