Pengene fosser ud af kriseramt DXC: Har tabt over 1,5 milliarder kroner på tre år

DXC Technology havde som mål at forbedre de seneste års katastroferegnskaber, men nedturen fortsætter. Selskabet, der i 2017 opslugte CSC, har mistet mere end 1,5 milliarder kroner i de seneste tre år, og virksomhedens omsætning er næsten blevet halveret på fem år.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

DXC Technology, der er resultatet af fusionen mellem HP Enterprise og CSC, fortsætter med at styrtbløde i Danmark.

Fusionen blev officiel 1. april 2017, og med overtagelsen af CSC fulgte en historik med et langt spor af offentlige it-skandaler i Danmark siden årtusindeskiftet.

Skandalerne er kommet til udtryk i en massiv vækstkrise, hvor selskabets omsætning er blevet næsten halveret over en femårig periode.

I 2013/2014-regnskabet var omsætningen på over 1,6 milliarder kroner, men den nu er faldet til 720 millioner kroner for det seneste regnskabsår, der løb til 1. april 2018.

Nedturen ser dog på ingen måde ud til at være slut.

Alene i det seneste år er omsætningen faldet med 264 millioner kroner, hvilket, ifølge DXC Technology, skyldes, at en række kontrakter med kunder er udløbet.

(artiklen fortsætter under faktaboksen)

Læs også: Her er den komplicerede ejerstruktur bag omstridt leverandør af vigtigt dansk it-system: Tråde fører til caraibisk skattely

Pengene fosser ud

Vækstkrisen har også sat sit tydelige aftryk på selskabets bundlinje.

For to år siden leverede selskabet et underskud på 930 millioner kroner, men DXC Technology så ud til at være på rette vej, da underskuddet var skrumpet til 88 millioner kroner året efter.

Nu bløder selskabets bundlinje dog massivt igen.

Selskabet har tabt mere end en halv milliard kroner - nærmere bestemt 523 millioner kroner - i det seneste regnskabsår.

276,5 millioner kroner af det tab skyldes en goodwill-nedskrivning fra den norske afdeling, der figurerer under det danske selskab i regnskabet.

Det betyder, at selskabet nu har mistet over 1,5 milliarder kroner på bare tre år.

Selskabets mål for det nye årsregnskab var ellers at forbedre resultatet fra det forgangne år, men resultatet er altså endt stik modsat.

Læs også: Fire it-virksomheder med i opløbet om Kombit-ordre på en halv milliard kroner

Støtterklæring nødvendig

DXC Technology har så store problemer økonomisk, at selskabet for andet år i træk ser sig nødsaget til at lave et såkaldt "letter of support", hvor det garanteres, at moderselskabet vil holde hånden økonomisk under danske selskab om nødvendigt.

På samme måde garanterer det danske selskab, at holde hånden under det svenske DXC Technology.

Garantierne er stillet for at berolige nuværende og kommende kunder om, at selskabet ikke lukningstruet på trods af røde tal.

Antallet af medarbejdere er også faldet fra gennemsnitligt at ligge på 640 i det forgangne regnskabsår til nu at være på 575.

Følg med på Computerworld i de kommende dage, hvor vi sætter fokus på krisen i DXC Technology

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job