Nu er den her: Google har i dag lanceret Google Assistent i en dansk udgave

Fra og med i dag kan du tale dansk til Google Assistent, der nu kan hjælpe danskerne med en række lang gøremåle.

Artikel top billede

Google har i dag lanceret sin intelligente og stemmestyrede assistent, Google Assistent, i en dansk udgave.

Det betyder i praksis, at du kan kommunikere med assistenten på dansk på samme måde, som det er tilfælde med Apples assistent Siri.

Google oplyser i en pressemeddelelse, at Google Assistent er tilgængelig til både Android og iOS.

"Vi er meget glade for at kunne lancere Google Assistent på dansk. Dermed kan vi give dansktalende brugere en oplevelse, der er specifikt tilpasset den enkelte og hjælper med at gøre hverdagen lettere."

"Vores hold af ingeniører og andre specialister har arbejdet hårdt på at udvikle en intelligent assistent, hvor både personlighed og funktionalitet er tilpasset danske brugere. Og den vil løbende blive udviklet og forbedret, efterhånden som den lærer brugernes behov at kende," siger Malou Aamund, direktør for Google Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: En måned med Homepod: Apple vil hive endnu flere penge op af mine lommer, men er den nye højttaler pengene værd?

Det kan Google Assistent

Den danske udgave af Google Assistent kan ifølge Google hjælpe dig med at skrive sms-beskeder, foretage Google-søgninger, holde styr på kalenderen, finde vej, ringe op til kontakter eller afspille musik.

App-udviklerne får desuden mulighed for at integrere assistenten i deres apps. Google oplyser, at Netto, Matas og Coop er med fra og dermed allerede har integreret assistenten i deres apps.

Google Assistent er også en del af Googles intelligente højttaler serie Google Home, der officielt bliver lanceret i Danmark senere på året.

Det var oprindeligt planen, at Google Assistent allerede i foråret skulle være lanceret i en dansk udgave, men lanceringen blev forsinket.

Det kan du læse mere om her:

Skulle være lanceret nu: Men nu udskyder Google lanceringen af Google Assistant på dansk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS