24 iPhone-apps er blevet afsløret i høst af brugerdata: Her er de oplysninger, som de har indsamlet

En række iOS-apps har blandt andet indsamlet lokationsdata og delt med en tredjeparter.

Artikel top billede

Foto: by William Iven on Unsplash (Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

iPhone-brugere risikerer at deres apps sporer deres lokalitet og deler oplysningerne med en tredjepart.

Det skriver det amerikanske tech-medie Ars Technica på baggrund af en ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Guardian Mobile Firewall.

Sikkerhedsfirmaet oplyser i et blogindlæg, at det har undersøgt en række tilfælde iOS-apps, hvor af det viser sig, at de 24 af de undersøgte apps indsamler lokationsdata og i nogle tilfælde deler oplysningerne med virksomheder, der lever af at videresælge denne type data.

Disse oplysninger indsamles

De pågældende apps indsamler blandt andet GPS-koordinater samt bluetooth og wifi-opysninger.

Men også oplysninger om mobilnetværket, batteri-status og data fra telefonens accelerometer bliver indsamlet.

For nogle apps kan oplysningerne bidrage til at give en bedre brugeroplevelse. Det gælder eksempelvis vejr-apps brug af lokationsoplysninger, men for mange apps er det ifølge Guadian Mobile Firewall også en del af deres forretningsmodel, der afhænger af at kunne præcisere brugerne for relevante annonecer.

Netop fordi de 24 apps blev fundet ved en tilfældig udvælgelse konkluderer Guardian Mobile Firewall, at det sandsynligvis blot er toppen af isbjerget, og at denne praksis bliver anvendt af endnu flere apps derude.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse