24 iPhone-apps er blevet afsløret i høst af brugerdata: Her er de oplysninger, som de har indsamlet

En række iOS-apps har blandt andet indsamlet lokationsdata og delt med en tredjeparter.

Artikel top billede

Foto: by William Iven on Unsplash (Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

iPhone-brugere risikerer at deres apps sporer deres lokalitet og deler oplysningerne med en tredjepart.

Det skriver det amerikanske tech-medie Ars Technica på baggrund af en ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Guardian Mobile Firewall.

Sikkerhedsfirmaet oplyser i et blogindlæg, at det har undersøgt en række tilfælde iOS-apps, hvor af det viser sig, at de 24 af de undersøgte apps indsamler lokationsdata og i nogle tilfælde deler oplysningerne med virksomheder, der lever af at videresælge denne type data.

Disse oplysninger indsamles

De pågældende apps indsamler blandt andet GPS-koordinater samt bluetooth og wifi-opysninger.

Men også oplysninger om mobilnetværket, batteri-status og data fra telefonens accelerometer bliver indsamlet.

For nogle apps kan oplysningerne bidrage til at give en bedre brugeroplevelse. Det gælder eksempelvis vejr-apps brug af lokationsoplysninger, men for mange apps er det ifølge Guadian Mobile Firewall også en del af deres forretningsmodel, der afhænger af at kunne præcisere brugerne for relevante annonecer.

Netop fordi de 24 apps blev fundet ved en tilfældig udvælgelse konkluderer Guardian Mobile Firewall, at det sandsynligvis blot er toppen af isbjerget, og at denne praksis bliver anvendt af endnu flere apps derude.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec