24 iPhone-apps er blevet afsløret i høst af brugerdata: Her er de oplysninger, som de har indsamlet

En række iOS-apps har blandt andet indsamlet lokationsdata og delt med en tredjeparter.

Artikel top billede

Foto: by William Iven on Unsplash (Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

iPhone-brugere risikerer at deres apps sporer deres lokalitet og deler oplysningerne med en tredjepart.

Det skriver det amerikanske tech-medie Ars Technica på baggrund af en ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Guardian Mobile Firewall.

Sikkerhedsfirmaet oplyser i et blogindlæg, at det har undersøgt en række tilfælde iOS-apps, hvor af det viser sig, at de 24 af de undersøgte apps indsamler lokationsdata og i nogle tilfælde deler oplysningerne med virksomheder, der lever af at videresælge denne type data.

Disse oplysninger indsamles

De pågældende apps indsamler blandt andet GPS-koordinater samt bluetooth og wifi-opysninger.

Men også oplysninger om mobilnetværket, batteri-status og data fra telefonens accelerometer bliver indsamlet.

For nogle apps kan oplysningerne bidrage til at give en bedre brugeroplevelse. Det gælder eksempelvis vejr-apps brug af lokationsoplysninger, men for mange apps er det ifølge Guadian Mobile Firewall også en del af deres forretningsmodel, der afhænger af at kunne præcisere brugerne for relevante annonecer.

Netop fordi de 24 apps blev fundet ved en tilfældig udvælgelse konkluderer Guardian Mobile Firewall, at det sandsynligvis blot er toppen af isbjerget, og at denne praksis bliver anvendt af endnu flere apps derude.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job