Artikel top billede

Den danske it-succes Zendesk køber stor amerikansk softwareplatform for sælgere

Dansk-stiftede Zendesk har opkøbt en softwareplatform for sælgere for et ukendt beløb.

Den danske Silicon Valley-succes Zendesk køber den israel-amerikanske softwarevirksomhed FutureSimple, der står bag en softwareplatform til sælgere ved navn Base.

“Base passer naturligt til Zendesk, fordi vi deler en begejstring for at designe smukke produkter, som er bygget til de folk, der bruger dem. Vi ønsker at gøre for salg, hvad Zendesk allerede har gjort for kundeservice: Nemlig at give sælgerne værktøjer, der er bygget til dem og de kunder de betjener,” siger Mikkel Svane, der er grundlægger og administrerende direktør i Zendesk i en pressemeddelse.

Læs også: Historien om kæmpe-successen Zendesk: Kronede sin succes med at feje gader i San Francisco

Vil forbedre oplevelsen for millioner

Ifølge pressemeddelelsen har Base i dag 5.000 kunder på verdensplan, og kontorer i både San Francisco og Krakow i Polen.

Men Base har en målsætning om at forbedre salgsoplevelsen for millioner af sælgere i hele verden.

“Traditionelle legacy-salgsværktøjer har aldrig været designet til de folk, der rent faktisk bruger dem. Da vi byggede Base, var vores kernefilosofi at skabe oplevelser i verdensklasse for professionelle salgsfolk, så de kan lukke flere aftaler og ordrer. Ligesom Zendesk satte sig for at forbedre kundeoplevelsen, satte vi os for at forbedre salgsoplevelsen for 30 millioner salgsfolk over hele verden. Vi er meget begejstrede for at blive en del af Zendesk og skabe fremtiden for kundeoplevelsessoftware,” siger Uzi Shmilovici, der er grundlægger og CEO af Base ifølge pressemeddelelsen.

Ukendt salgspris

Alle kunder hos Bose vil forsætte med at modtage support og service, som hidtil, mens de ansatte hos Base vil få et tilbud om at blive ansat hos Zendesk.

Zendesk blev stiftet i København af de tre danskere Morten Primdahl, Mikkel Svane og Alexander Aghassipour, men virksomheden har i dag hovedkvarter i San Francisco og er børsnoteret i USA.

Virksomheden Zendesk har i dag 2.200 medarbejdere, der fordelt på 15 afdelinger i hele verden.

Hverken Zendesk eller Base har oplyst nogen salgspris.

Læs også:
Den danske kæmpesucces Zendesk vinder IT Prisen 2018: "Et klart forbillede for det blomstrende danske start-up miljø"

Dansker bag milliard-firma i Silicon Valley: Vi var desperate og måtte låne penge af familien




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere