Offentlige myndigheder skal skrue op for indsamling af data

Alle offentlige myndigheder skal hurtigst muligt komme i gang med systematisk indsamling af brugerdata. Allerede fra næste vil de blive tvunget til at indsamlet data, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

Alle offentlige myndigheder skal i gang med ‘systematisk videnindsamling’ hurtigst muligt, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen skal de data indsamles ‘med henblik på løbende at kunne forbedre egne selvbetjeningsløsninger.’

“Der ligger vigtig viden gemt i brugernes anvendelse af de digitale løsninger. [..] Der skal igangsættes en indsats for løbende at indsamle og arbejde med denne viden,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Der er i dag intet overblik over, hvor mange myndigheder, der arbejder med systematisk videnindsamling af brugerdata og lignende.

Men allerede fra næste år vil det blive et krav til alle digitale løsninger i det offentlige med mere end 20.000 transaktioner om året, at de skal kunne høste data på en systematisk måde, som skal anvendes til at forbedre brugeroplevelsen.

Selvbetjeningsløsninger ligger højt på dagsordenen i mange organisationer.

De mere og mere avancerede løsninger for machine learning, kunstig intelligens og softwarerobotter giver mulighed for at kunne automatisere kunde- og brugerservice et langt stykke hen af vejen.

Det er noget, som flere offentlige organisationer allerede er langt fremme med.

Det gælder eksempelvis Statens Administration i Hjørring.

Det kan du læse mere om her: Statens Administration henter store gevinster på billige software-robotter: "Vi har et mål om, at robotterne inden udgangen af 2018 skal frigøre 8.000 timer i driften".

Computerworld har tidligere fortalt om den helt nye infrastrukturplatform i staten, som kan bane vejen for en regulær robot-invasion i det offentlige.

Den kan du læse mere om her: Helt ny robotplatform på vej: Kan føre til gennembrud for softwarerobotter i staten

Læs også:

Helt ny robotplatform på vej: Kan føre til gennembrud for softwarerobotter i staten

Softwarerobotter handler kun om én ting: At erstatte dyre medarbejdere med effektive maskiner: "Det her er en spareøvelse på manpower"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura