Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Fremtidige sager mod danske Uber-chauffører kan blive ramt af forældelse.

Artikel top billede

En række potentielle potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive forældede.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Torsdag skal Højesteret i en sag mod fire Uber-chauffører afgøre om skattedata fra de hollandske skattemyndigheder kan bruges som bevis i sager mod danske Uber-chauffører.

Politiet får grønt lys

Her står fire chauffører på baggrund af de hollandske data tiltalt for ulovlig taxikørse. Bliver de kendt skyldige får Poltiet grønt lys til på baggrund af skatte-oplysningerne at sende bøder til i alt 1500 chauffører, som der allerede er rejst sigtelse mod.

Det kan dog meget vel vise sig, at de 1500 chauffører er de sidste, der ender med at blive sigtet i sagen.

For ifølge Ritzau har sagerne en 2-årig forældelsesfrist, der udløber ved årets udgang, og det skaber tvivl om det vil være muligt at rejse nye sager på baggrund af skattelisterne fra 2016 og 2017.

”Jeg ved ikke, om Skat vil få dem. Og hvis Skat får dem, ved jeg ikke, om vi kan få dem. Men uanset vil der opstå et forældelsesproblem, for hvis det er kørsler i 2016, så bliver de forældede i slutningen af året,” siger Vibeke Thorkil-Jensen, advokaturchef hos anklagemyndigheden i Københavns Politi, til Ritzau.

Da sagen var for Københavns Byret for et år siden blev de de fire chauffører i dømt bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven. En dom der i vinter blev stadfæstet i Østre Landsret.

Uber har tidligere stillet chaufførerne i udsigt, at virksomheden vil betale bøder. Derfor kan det samlet set ende med en millionregning til Uber, hvis chaufførerne taber sagen i Højesteret.

Opdatering: Artiklen er blevet opdateret for at rette en fejl. I den første udgave af artiklen fremgik det fejlagtigt, at det var de aktuelle sager mod 1500 chauffører, der risikerede at blive ramt af forældelse.

Læs også:
Højesteret på vej med Uber-dom: Kan ende med en millionregning til Uber

Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Danske Uber-chauffører risikerer bøder - men hvem skal betale? Uber eller chaufførerne selv?

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)