Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Fremtidige sager mod danske Uber-chauffører kan blive ramt af forældelse.

Artikel top billede

En række potentielle potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive forældede.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Torsdag skal Højesteret i en sag mod fire Uber-chauffører afgøre om skattedata fra de hollandske skattemyndigheder kan bruges som bevis i sager mod danske Uber-chauffører.

Politiet får grønt lys

Her står fire chauffører på baggrund af de hollandske data tiltalt for ulovlig taxikørse. Bliver de kendt skyldige får Poltiet grønt lys til på baggrund af skatte-oplysningerne at sende bøder til i alt 1500 chauffører, som der allerede er rejst sigtelse mod.

Det kan dog meget vel vise sig, at de 1500 chauffører er de sidste, der ender med at blive sigtet i sagen.

For ifølge Ritzau har sagerne en 2-årig forældelsesfrist, der udløber ved årets udgang, og det skaber tvivl om det vil være muligt at rejse nye sager på baggrund af skattelisterne fra 2016 og 2017.

”Jeg ved ikke, om Skat vil få dem. Og hvis Skat får dem, ved jeg ikke, om vi kan få dem. Men uanset vil der opstå et forældelsesproblem, for hvis det er kørsler i 2016, så bliver de forældede i slutningen af året,” siger Vibeke Thorkil-Jensen, advokaturchef hos anklagemyndigheden i Københavns Politi, til Ritzau.

Da sagen var for Københavns Byret for et år siden blev de de fire chauffører i dømt bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven. En dom der i vinter blev stadfæstet i Østre Landsret.

Uber har tidligere stillet chaufførerne i udsigt, at virksomheden vil betale bøder. Derfor kan det samlet set ende med en millionregning til Uber, hvis chaufførerne taber sagen i Højesteret.

Opdatering: Artiklen er blevet opdateret for at rette en fejl. I den første udgave af artiklen fremgik det fejlagtigt, at det var de aktuelle sager mod 1500 chauffører, der risikerede at blive ramt af forældelse.

Læs også:
Højesteret på vej med Uber-dom: Kan ende med en millionregning til Uber

Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Danske Uber-chauffører risikerer bøder - men hvem skal betale? Uber eller chaufførerne selv?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S