Har DXC ramt bunden? Ulmende opgør i det offentlige kan trække tæppet væk under selskabet

ComputerViews: Den nye topchef hos DXC Technology har stillet diagnosen og udskrevet medicinen til en omfattende mirakelkur, der skal kurere DXC Technology, men er det for sent? Et ulmende opgør i det offentlige kan vise sig at få fatale konsekvenser for selskabet, der ikke nødvendigvis har ramt bunden endnu.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få unikt indblik i sammensætningen af kundeporteføljen hos DXC Technology
  • Læs hvorfor størstedelen af selskabets æg er placeret i samme kurv
  • Find ud af hvorfor DXC Technology med rette kan grue, når virksomheden ser frem imod 2019
  • Indsigt i den nye topchefs mirakelkur
  • Se prognosen for, hvordan mirakelkuren kommer til at virke
2.013
10:15 min
ComputerViews: I foråret 2017 blev CSC forvandlet til DXC Technology, men navneskiftet kunne ikke slette sporene af mange års utilstrækkelighed hos den danske it-kæmpe.

Siden årtusindeskiftet har den ene skandalesag efter den anden plaget CSC.

Det har medvirket til en årrække med blodrøde regnskaber, hvor nedturen ser ud til at være uden ende.

Over de seneste fem år er selskabets omsætning faldet med næsten en milliard kroner, hvilket i grove træk er en halvering af omsætningen, der fortsætter med at falde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse