Har DXC ramt bunden? Ulmende opgør i det offentlige kan trække tæppet væk under selskabet

ComputerViews: Den nye topchef hos DXC Technology har stillet diagnosen og udskrevet medicinen til en omfattende mirakelkur, der skal kurere DXC Technology, men er det for sent? Et ulmende opgør i det offentlige kan vise sig at få fatale konsekvenser for selskabet, der ikke nødvendigvis har ramt bunden endnu.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få unikt indblik i sammensætningen af kundeporteføljen hos DXC Technology
  • Læs hvorfor størstedelen af selskabets æg er placeret i samme kurv
  • Find ud af hvorfor DXC Technology med rette kan grue, når virksomheden ser frem imod 2019
  • Indsigt i den nye topchefs mirakelkur
  • Se prognosen for, hvordan mirakelkuren kommer til at virke
2.013
10:15 min
ComputerViews: I foråret 2017 blev CSC forvandlet til DXC Technology, men navneskiftet kunne ikke slette sporene af mange års utilstrækkelighed hos den danske it-kæmpe.

Siden årtusindeskiftet har den ene skandalesag efter den anden plaget CSC.

Det har medvirket til en årrække med blodrøde regnskaber, hvor nedturen ser ud til at være uden ende.

Over de seneste fem år er selskabets omsætning faldet med næsten en milliard kroner, hvilket i grove træk er en halvering af omsætningen, der fortsætter med at falde.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura