Se hele listen: Her er Danmarks 10 bedste it-sikkerhedsvirksomheder lige nu

Computerworld Top 100: Der er kamp om pladserne som en af Danmarks 10 bedste it-sikkerhedsvirksomheder på dette års Top 100. De danskstiftede virksomheder er dog godt repræsenteret i toppen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Markus Spiske on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
It-sikkerhed er et tema for alle virksomheder i disse år, og derfor er der kamp blandt sikkerhedsfirmaerne for at sælge netop deres løsninger til verdens sårbare virksomheder.

For i en tid, hvor vi dagligt mødes af nye sager om hackerangreb og datalæk er it-sikkerhed blevet en topprioritet for virksomhederne uanset, hvilken branche de ellers beskæftiger sig med.

I en analyse udarbejdet af Financial Times og et netværk af ledere fra hele verden svarer 40 procent af virksomhedslederne i Norden, at cybersikkerhed er den største udfordring for deres virksomhed.

Sammenlignet med sidste år svarede 17 procent, at cybersikkerhed var en topprioritet for deres virksomhed.

Kategorivinderen, Milestones Systems, ligger dog noget foran det øvrige felt. I den samlede Top 100 er der nemlig 82 pladser mellem Milestone Systems og nummer to på listen, som er

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job