Se hele listen: Her er Danmarks 10 bedste it-sikkerhedsvirksomheder lige nu

Computerworld Top 100: Der er kamp om pladserne som en af Danmarks 10 bedste it-sikkerhedsvirksomheder på dette års Top 100. De danskstiftede virksomheder er dog godt repræsenteret i toppen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Markus Spiske on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
It-sikkerhed er et tema for alle virksomheder i disse år, og derfor er der kamp blandt sikkerhedsfirmaerne for at sælge netop deres løsninger til verdens sårbare virksomheder.

For i en tid, hvor vi dagligt mødes af nye sager om hackerangreb og datalæk er it-sikkerhed blevet en topprioritet for virksomhederne uanset, hvilken branche de ellers beskæftiger sig med.

I en analyse udarbejdet af Financial Times og et netværk af ledere fra hele verden svarer 40 procent af virksomhedslederne i Norden, at cybersikkerhed er den største udfordring for deres virksomhed.

Sammenlignet med sidste år svarede 17 procent, at cybersikkerhed var en topprioritet for deres virksomhed.

Kategorivinderen, Milestones Systems, ligger dog noget foran det øvrige felt. I den samlede Top 100 er der nemlig 82 pladser mellem Milestone Systems og nummer to på listen, som er

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job