Højesteret slår fast: Uber-chauffører skal have bødestraf

Fire Uber-chauffører skal nu betale store bøder for brud på taxiloven, og samtidig kan politiet nu udsende bøder til yderligere 1500 chauffører, der er sigtet for brud på taxiloven.

Artikel top billede

Højesteret er nået til samme resultatet som Østre Landsret og Københavns Byret i spørgsmålet om, hvorvidt Uber-chauffører skal idømmes en bødestraf.

Dermed er det nu blevet slået fast, at fire Uber-chauffører skal betale en bødestraf på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Chaufførerne havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via Ubers platform.

Afgørelsen betyder desuden, at politiet nu kan sende bøder ud til yderligere 1500 chauffører, der allerede er blevet sigtet i sagen.

Sag bygger på hollandske skattelister

Sagen bytter på oplysninger fra skattelister som det danske politi har fået fra myndighederne i Holland, hvor Uber har et europæisk hovedkvarter.

Forsvaret mente ikke, at skattelisterne skulle tillades om bevismateriale. Men Højesteret udtaler i forbindelse med domsafsigelsen: "...at det var berettiget, at de oplysninger, som SKAT modtog fra de hollandske skattemyndigheder, indgik i straffesagen mod de tiltalte."

De hollandske skatteoplysninger stammer fra 2014 og 2015, og de danske myndigheder har derfor også anmodet om at få skatteoplysningerne fra 2016 og 2017.

Overtrædelse af taxiloven er dog omfattet af forældelsesfrist på to år, og nyhedsbureauet Ritzau har derfor rapporteret, at der er en en risiko for, at kommende sager kan blive ramte af forældelse.

Ærgerlige over udfaldet

Uber har fremsendt følgende kommentar til sagens udfaldt til Computerworld.

“Vi er meget ærgerlige på de involverede chaufførers vegne, og vores højeste prioritet er at støtte dem i denne svære tid. Vi er i gang med at ændre måden, vi arbejder på, hvor vi arbejder ud fra lokal lovgivning og samarbejder med professionelle chauffører med licens rundt omkring i Europa."

"Chaufførerne, som benyttede Uber-app’en, spillede en afgørende rolle ift. at skabe en sikker, pålidelig og prisvenlig løsning til de hundredtusindvis af danskere, der benyttede vores app til at komme rundt i København,” lyder det i en mail fra Daniel Byrne, kommunikationskonsulent hos Uber.

Læs også: Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics