Højesteret slår fast: Uber-chauffører skal have bødestraf

Fire Uber-chauffører skal nu betale store bøder for brud på taxiloven, og samtidig kan politiet nu udsende bøder til yderligere 1500 chauffører, der er sigtet for brud på taxiloven.

Artikel top billede

Højesteret er nået til samme resultatet som Østre Landsret og Københavns Byret i spørgsmålet om, hvorvidt Uber-chauffører skal idømmes en bødestraf.

Dermed er det nu blevet slået fast, at fire Uber-chauffører skal betale en bødestraf på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Chaufførerne havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via Ubers platform.

Afgørelsen betyder desuden, at politiet nu kan sende bøder ud til yderligere 1500 chauffører, der allerede er blevet sigtet i sagen.

Sag bygger på hollandske skattelister

Sagen bytter på oplysninger fra skattelister som det danske politi har fået fra myndighederne i Holland, hvor Uber har et europæisk hovedkvarter.

Forsvaret mente ikke, at skattelisterne skulle tillades om bevismateriale. Men Højesteret udtaler i forbindelse med domsafsigelsen: "...at det var berettiget, at de oplysninger, som SKAT modtog fra de hollandske skattemyndigheder, indgik i straffesagen mod de tiltalte."

De hollandske skatteoplysninger stammer fra 2014 og 2015, og de danske myndigheder har derfor også anmodet om at få skatteoplysningerne fra 2016 og 2017.

Overtrædelse af taxiloven er dog omfattet af forældelsesfrist på to år, og nyhedsbureauet Ritzau har derfor rapporteret, at der er en en risiko for, at kommende sager kan blive ramte af forældelse.

Ærgerlige over udfaldet

Uber har fremsendt følgende kommentar til sagens udfaldt til Computerworld.

“Vi er meget ærgerlige på de involverede chaufførers vegne, og vores højeste prioritet er at støtte dem i denne svære tid. Vi er i gang med at ændre måden, vi arbejder på, hvor vi arbejder ud fra lokal lovgivning og samarbejder med professionelle chauffører med licens rundt omkring i Europa."

"Chaufførerne, som benyttede Uber-app’en, spillede en afgørende rolle ift. at skabe en sikker, pålidelig og prisvenlig løsning til de hundredtusindvis af danskere, der benyttede vores app til at komme rundt i København,” lyder det i en mail fra Daniel Byrne, kommunikationskonsulent hos Uber.

Læs også: Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job