Højesteret slår fast: Uber-chauffører skal have bødestraf

Fire Uber-chauffører skal nu betale store bøder for brud på taxiloven, og samtidig kan politiet nu udsende bøder til yderligere 1500 chauffører, der er sigtet for brud på taxiloven.

Artikel top billede

Højesteret er nået til samme resultatet som Østre Landsret og Københavns Byret i spørgsmålet om, hvorvidt Uber-chauffører skal idømmes en bødestraf.

Dermed er det nu blevet slået fast, at fire Uber-chauffører skal betale en bødestraf på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Chaufførerne havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via Ubers platform.

Afgørelsen betyder desuden, at politiet nu kan sende bøder ud til yderligere 1500 chauffører, der allerede er blevet sigtet i sagen.

Sag bygger på hollandske skattelister

Sagen bytter på oplysninger fra skattelister som det danske politi har fået fra myndighederne i Holland, hvor Uber har et europæisk hovedkvarter.

Forsvaret mente ikke, at skattelisterne skulle tillades om bevismateriale. Men Højesteret udtaler i forbindelse med domsafsigelsen: "...at det var berettiget, at de oplysninger, som SKAT modtog fra de hollandske skattemyndigheder, indgik i straffesagen mod de tiltalte."

De hollandske skatteoplysninger stammer fra 2014 og 2015, og de danske myndigheder har derfor også anmodet om at få skatteoplysningerne fra 2016 og 2017.

Overtrædelse af taxiloven er dog omfattet af forældelsesfrist på to år, og nyhedsbureauet Ritzau har derfor rapporteret, at der er en en risiko for, at kommende sager kan blive ramte af forældelse.

Ærgerlige over udfaldet

Uber har fremsendt følgende kommentar til sagens udfaldt til Computerworld.

“Vi er meget ærgerlige på de involverede chaufførers vegne, og vores højeste prioritet er at støtte dem i denne svære tid. Vi er i gang med at ændre måden, vi arbejder på, hvor vi arbejder ud fra lokal lovgivning og samarbejder med professionelle chauffører med licens rundt omkring i Europa."

"Chaufførerne, som benyttede Uber-app’en, spillede en afgørende rolle ift. at skabe en sikker, pålidelig og prisvenlig løsning til de hundredtusindvis af danskere, der benyttede vores app til at komme rundt i København,” lyder det i en mail fra Daniel Byrne, kommunikationskonsulent hos Uber.

Læs også: Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune