Højesteret slår fast: Uber-chauffører skal have bødestraf

Fire Uber-chauffører skal nu betale store bøder for brud på taxiloven, og samtidig kan politiet nu udsende bøder til yderligere 1500 chauffører, der er sigtet for brud på taxiloven.

Artikel top billede

Højesteret er nået til samme resultatet som Østre Landsret og Københavns Byret i spørgsmålet om, hvorvidt Uber-chauffører skal idømmes en bødestraf.

Dermed er det nu blevet slået fast, at fire Uber-chauffører skal betale en bødestraf på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Chaufførerne havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via Ubers platform.

Afgørelsen betyder desuden, at politiet nu kan sende bøder ud til yderligere 1500 chauffører, der allerede er blevet sigtet i sagen.

Sag bygger på hollandske skattelister

Sagen bytter på oplysninger fra skattelister som det danske politi har fået fra myndighederne i Holland, hvor Uber har et europæisk hovedkvarter.

Forsvaret mente ikke, at skattelisterne skulle tillades om bevismateriale. Men Højesteret udtaler i forbindelse med domsafsigelsen: "...at det var berettiget, at de oplysninger, som SKAT modtog fra de hollandske skattemyndigheder, indgik i straffesagen mod de tiltalte."

De hollandske skatteoplysninger stammer fra 2014 og 2015, og de danske myndigheder har derfor også anmodet om at få skatteoplysningerne fra 2016 og 2017.

Overtrædelse af taxiloven er dog omfattet af forældelsesfrist på to år, og nyhedsbureauet Ritzau har derfor rapporteret, at der er en en risiko for, at kommende sager kan blive ramte af forældelse.

Ærgerlige over udfaldet

Uber har fremsendt følgende kommentar til sagens udfaldt til Computerworld.

“Vi er meget ærgerlige på de involverede chaufførers vegne, og vores højeste prioritet er at støtte dem i denne svære tid. Vi er i gang med at ændre måden, vi arbejder på, hvor vi arbejder ud fra lokal lovgivning og samarbejder med professionelle chauffører med licens rundt omkring i Europa."

"Chaufførerne, som benyttede Uber-app’en, spillede en afgørende rolle ift. at skabe en sikker, pålidelig og prisvenlig løsning til de hundredtusindvis af danskere, der benyttede vores app til at komme rundt i København,” lyder det i en mail fra Daniel Byrne, kommunikationskonsulent hos Uber.

Læs også: Potentielle sager mod Uber-chauffører risikerer at blive ramt af forældelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S