Kæmpe-nederlag til TDC i Højesteret: Må vinke farvel til 362 millioner kroner

Højesteret har afsagt dom i sagen om det såkaldte ambi-bidrag. TDC taber sagen, og dermed kan virksomheden ikke få de 362 millioner kroner igen, som staten kradsede ind for 30 år siden.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC får ikke mulighed for at få tilbagebetalt de 362 millioner kroner, som staten fejlagtigt indkradsede i arbejdsmarkedsbidrag for snart 30 år siden.

Det har Højesteret netop afgjort. Det bekræfter TDC overfor Computerworld.

Dermed stadfæster Højesteret en dom fra Østre Landsret sidste år.

Med dommen er det dermed også slut for TDC med at kæmpe om de mange millioner kroner. Sagen kan nemlig ifølge Computerworlds oplysninger ikke ankes videre herfra.

Du kan læse om hele sagen her: På torsdag afgør Højesteret
slagsmålet mellem TDC og staten om 362 millioner kroner: Her er sagens tre mulige udfald

Det er som sådan ikke fordi, at de to stridende parter er uenige om, at det var fejlagtigt, da staten i perioden 1988-1991 fik indbetalt de 362 millioner kroner i såkaldt ambi-bidrag.

Men kravet fra TDC's side er altså forældet, fastslår Højesteret med sin kendelse.

Hos TDC havde man i følge Computerworlds oplysninger ikke de store forhåbninger til, at man decideret ville vinde sagen i dag.

Til gengæld kunne man håbe på, at Højesteret ville nå frem til, at man ikke kunne tage stilling til sagen og i stedet ønskede at spille bolden videre til EU's domstole.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

TDC læner sig i sagen op af en EU-dom.

Virksomheden fik faktisk tilbagebetalt 100 millioner kroner tilbage i 1999, og selv om en efterfølgende EU-dom åbnede en millionmulighed for TDC, så får den danske telegigant ikke mulighed for at afprøve sagen ved EU's domstole.

Med dagens dom i Højesteret er der dermed sat punktum for slagsmålet mellem staten og TDC, og de 362 millioner kroner er tabt for TDC's vedkommende.

Læs mere om sagen her:TDC taber i Østre Landsret: Må vinke farvel til 362 millioner kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S