Københavns Kommune er klar til at investere 100 millioner i nyt it-system til opgavestyring

Et nyt it-system til 100 millioner kroner skal blandt andet sikre, at medarbejderne i Socialforvaltningen i Københavns Kommune får mobiladgang til systemerne.

Artikel top billede

Socialforvaltningen i Danmarks største kommune, København, skal investere 100 millioner kroner i nyt it-system til opgavestyring.

Det skriver Version 2 med henvisning til et verserende udbud.

”Vi i kommunerne står overfor at skulle udskifte en lang række systemer. Der er kommet et helt nyt grundlag for den kommunale rammearkitektur, som vores gamle system naturligvis ikke lever op til. Men det skal det nye selvfølgelig,” siger Ina Corydon, digitaliseringschef i Socialforvaltningen i Københavns Kommune, til Version 2.

Ifølge Version 2 skal de 100 millioner kroner blandt bruges til at give Socialforvaltningen mobil adgang til systemerne således, at eksempelvis socialarbejdere har adgang til systemet, når de er ude hos borgerne. Noget som ikke er muligt i dag.

I dag har Socialforvaltningeni Københavns Kommune et otte år gammelt system fra DXC, og fristen for at deltage i udbuddet er i starten af oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S