Fujitsu-direktør lader omsætningen dale med fuldt overlæg: "Det ligger fuldstændigt i tråd med vores strategi"

Interview: Tilbagegang i omsætningen og fortsat røde tal på bundlinjen. Det lyder ikke just positivt, men for Fujitsu i Danmark er det en del af strategien, lyder det fra direktøren, der er i gang med en stor omstilling.

Artikel top billede

Den danske Fujitsu-boss, Søren Rinnov Østergaard, ser intet problem i, at omsætningen falder. Det er tværtimod en del af en strategi om en mere lønsom forretning.
Foto: Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • forklaringen på, hvorfor man hos Fujitsu ser det som positivt at omsætningen falder
  • Indblik i virksomhedens strategi, der fokuserer mere på løsninger end hardware.
  • Svar på om Fujistsu har til hensigt at betale skat i Danmark fremover.
979
5 min
Et hurtigt kig på den danske del af Fujitsus regnskab giver ikke det mest opmuntrende indtryk.

Omsætningen falder med 14 procent, og bundlinjen er fortsat negativ.

Men det er en del af en bevidst strategi. Det forsikrer den danske direktør for Fujitsu, Søren Rinnov Østergaard, om.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S