Atea-direktør Jan Elbæk færdig - stopper i selskabet

Ateas senior vice president for enterprise-afdelingen og højre hånd for topchefen, Jan Elbæk, stopper i virksomheden.

Artikel top billede

Der er gang i svingdøren i toppen af Atea.

Den danske topchef, Morten Felding, er ved at sætte et nyt hold, og i den forbindelse stopper Jan Elbæk, senior vice president for enterprise-afdelingen, der også kendt som Morten Feldings højre hånd, til nytår.

Det bekræfter han over for Computerworld.

"Jeg stopper 31. december. Morten Felding (Ateas CEO, red.) ønsker en anden chef på det område, som jeg sidder på, og så har han tilbudt mig noget andet, og det har jeg takket nej tak til," siger Jan Elbæk.

Læs interview med Jan Elbæk: Derfor er det slut i Atea

Læs også: Her er Jan Elbæks afløser: Hun bliver Ateas nye senior vice president for enterprise

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network