"Det sjove er jo, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe."

"Jeg kan huske at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012."

Artikel top billede

(Foto: Photographer Thomas Grøndahl)

Det er Michael Dell, der har skabt den her virksomhed tilbage i 1984. Og det er tydeligt i vores virksomheds DNA.

Jeg kan huske, at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012.

Det sjove er, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting, som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe.

Det ene er, når han når taler om produkter og udviklingen af nye produkter. Og så, når han taler om den transformation, som kunderne er i gang med.

Så er det, at øjnene lyser, og den der glæde bare stråler ud af ham. Jeg tror, det er hans helt store drivkraft - og når han står over for medarbejderne, og du kan se den der brændende lyst, så smitter det bare.

Det sker også, selv om han står på scenen i Las Vegas foran 14.000 mennesker. Så kommer der bare den der gnist frem.

Det er en kæmpe drivkraft - også 34 år efter at firmaet blev grundlagt.

Christian Riise
Kommunikations- & Marketingdirektør Danmark, Dell EMC

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos