"Det sjove er jo, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe."

"Jeg kan huske at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012."

Artikel top billede

(Foto: Photographer Thomas Grøndahl)

Det er Michael Dell, der har skabt den her virksomhed tilbage i 1984. Og det er tydeligt i vores virksomheds DNA.

Jeg kan huske, at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012.

Det sjove er, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting, som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe.

Det ene er, når han når taler om produkter og udviklingen af nye produkter. Og så, når han taler om den transformation, som kunderne er i gang med.

Så er det, at øjnene lyser, og den der glæde bare stråler ud af ham. Jeg tror, det er hans helt store drivkraft - og når han står over for medarbejderne, og du kan se den der brændende lyst, så smitter det bare.

Det sker også, selv om han står på scenen i Las Vegas foran 14.000 mennesker. Så kommer der bare den der gnist frem.

Det er en kæmpe drivkraft - også 34 år efter at firmaet blev grundlagt.

Christian Riise
Kommunikations- & Marketingdirektør Danmark, Dell EMC

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job