"Det sjove er jo, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe."

"Jeg kan huske at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012."

Artikel top billede

(Foto: Photographer Thomas Grøndahl)

Det er Michael Dell, der har skabt den her virksomhed tilbage i 1984. Og det er tydeligt i vores virksomheds DNA.

Jeg kan huske, at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012.

Det sjove er, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting, som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe.

Det ene er, når han når taler om produkter og udviklingen af nye produkter. Og så, når han taler om den transformation, som kunderne er i gang med.

Så er det, at øjnene lyser, og den der glæde bare stråler ud af ham. Jeg tror, det er hans helt store drivkraft - og når han står over for medarbejderne, og du kan se den der brændende lyst, så smitter det bare.

Det sker også, selv om han står på scenen i Las Vegas foran 14.000 mennesker. Så kommer der bare den der gnist frem.

Det er en kæmpe drivkraft - også 34 år efter at firmaet blev grundlagt.

Christian Riise
Kommunikations- & Marketingdirektør Danmark, Dell EMC

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS