"Det sjove er jo, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe."

"Jeg kan huske at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012."

Artikel top billede

(Foto: Photographer Thomas Grøndahl)

Det er Michael Dell, der har skabt den her virksomhed tilbage i 1984. Og det er tydeligt i vores virksomheds DNA.

Jeg kan huske, at jeg selv hilste på Michael Dell til en konference i 2012.

Det sjove er, at han er jo i virkeligheden er en indadvendt tech-nørd. Men der er to ting, som han elsker, hvor man kan høre, at han næsten ikke kan stoppe.

Det ene er, når han når taler om produkter og udviklingen af nye produkter. Og så, når han taler om den transformation, som kunderne er i gang med.

Så er det, at øjnene lyser, og den der glæde bare stråler ud af ham. Jeg tror, det er hans helt store drivkraft - og når han står over for medarbejderne, og du kan se den der brændende lyst, så smitter det bare.

Det sker også, selv om han står på scenen i Las Vegas foran 14.000 mennesker. Så kommer der bare den der gnist frem.

Det er en kæmpe drivkraft - også 34 år efter at firmaet blev grundlagt.

Christian Riise
Kommunikations- & Marketingdirektør Danmark, Dell EMC

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S