Crayons nye direktør har holdt pause i et år: Har malet hus

Crayons nye direktør, 62-årige Stig Orloff, har holdt pause fra arbejdsmarkedet i et helt år, inden han nu sætter sig i direktørstolen som afløser for Bjarne Riis.

Artikel top billede

Crayons nye direktør, 62-årige Stig Orloff, har holdt pause fra arbejdsmarkedet i et helt år, når han 1. oktober vender tilbage som ny topchef for Crayon.

Det sker efter, at Computerworld mandag kunne fortælle, at Crayons Danmarks topchef gennem de seneste seks år, Bjarne Riis, trækker sig fra posten for at rykke videre i den norsk-ejede Crayon-koncern.

Det kan du læse mere om her: Bjarne Riis stopper som direktør for Crayon Danmark: "Jeg har fået et godt tilbud, som jeg har sagt ja tak til"

Stig Orloff er velkendt i Crayon, hvor han indtil marts i fjor var salgsdirektør.

Han blev som Bjarne Riis for nogle år siden hentet til Crayon fra en ledende stilling i Microsoft Danmark. Her var Bjarne Riis kanalchef, mens Stig Orloff var salgschef.

Du kan læse mere om Crayons ansættelse af Stig Orloff her: Softwarespecialist gafler Microsoft-veteran

Stig Orloff har desuden tidligere været i Eterra, Ementor, Topnordic og Atea.

Brug for at trække stikket

Til ITWatch siger Stig Orloff, at han havde brug for at trække stikket, da han i marts sidste år opsagde stillingen som salgsdirektør i selskabet - og at han havde råd til det.

Han rejste i stedet til USA, hvor hans søn bor i et hus uden for Seattle, som han hjalp med at male.

Dernæst rejste han videre for at hjælpe med at åbne en Crayon-afdeling i Dallas, Texas - hvorefter tilbuddet om at blive direktør for den danske afdeling indløb.

“Jeg er stolt over, at man tilbyder mig dette job som 62-årig. Det er utroligt dejligt. Men omvendt er jeg også det sikre valg. Jeg kender virksomheden ud og ind. Jeg har været her fire år, så jeg ved, hvad jeg går ind til, og ledelsen er uforandret,” siger han til mediet.

Bjarne Riis fortalte mandag til Computerworld om det samme.

“Det gode ved Stig [Orsloff, red] er, at han jo kender forretningen. Han og jeg er som mennesker ikke så forskellige. Det er noget med højt energiniveau og godt med humor i hverdagen. Jeg tror også, at folk er glade for, at der kommer et kendt ansigt, som folk kender fra tidligere og som de ved hvad står for;” sagde Bjarne Riis til os.

Læs også: Bjarne Riis stopper som direktør for Crayon Danmark: "Jeg har fået et godt tilbud, som jeg har sagt ja tak til"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S