Crayons nye direktør har holdt pause i et år: Har malet hus

Crayons nye direktør, 62-årige Stig Orloff, har holdt pause fra arbejdsmarkedet i et helt år, inden han nu sætter sig i direktørstolen som afløser for Bjarne Riis.

Artikel top billede

Crayons nye direktør, 62-årige Stig Orloff, har holdt pause fra arbejdsmarkedet i et helt år, når han 1. oktober vender tilbage som ny topchef for Crayon.

Det sker efter, at Computerworld mandag kunne fortælle, at Crayons Danmarks topchef gennem de seneste seks år, Bjarne Riis, trækker sig fra posten for at rykke videre i den norsk-ejede Crayon-koncern.

Det kan du læse mere om her: Bjarne Riis stopper som direktør for Crayon Danmark: "Jeg har fået et godt tilbud, som jeg har sagt ja tak til"

Stig Orloff er velkendt i Crayon, hvor han indtil marts i fjor var salgsdirektør.

Han blev som Bjarne Riis for nogle år siden hentet til Crayon fra en ledende stilling i Microsoft Danmark. Her var Bjarne Riis kanalchef, mens Stig Orloff var salgschef.

Du kan læse mere om Crayons ansættelse af Stig Orloff her: Softwarespecialist gafler Microsoft-veteran

Stig Orloff har desuden tidligere været i Eterra, Ementor, Topnordic og Atea.

Brug for at trække stikket

Til ITWatch siger Stig Orloff, at han havde brug for at trække stikket, da han i marts sidste år opsagde stillingen som salgsdirektør i selskabet - og at han havde råd til det.

Han rejste i stedet til USA, hvor hans søn bor i et hus uden for Seattle, som han hjalp med at male.

Dernæst rejste han videre for at hjælpe med at åbne en Crayon-afdeling i Dallas, Texas - hvorefter tilbuddet om at blive direktør for den danske afdeling indløb.

“Jeg er stolt over, at man tilbyder mig dette job som 62-årig. Det er utroligt dejligt. Men omvendt er jeg også det sikre valg. Jeg kender virksomheden ud og ind. Jeg har været her fire år, så jeg ved, hvad jeg går ind til, og ledelsen er uforandret,” siger han til mediet.

Bjarne Riis fortalte mandag til Computerworld om det samme.

“Det gode ved Stig [Orsloff, red] er, at han jo kender forretningen. Han og jeg er som mennesker ikke så forskellige. Det er noget med højt energiniveau og godt med humor i hverdagen. Jeg tror også, at folk er glade for, at der kommer et kendt ansigt, som folk kender fra tidligere og som de ved hvad står for;” sagde Bjarne Riis til os.

Læs også: Bjarne Riis stopper som direktør for Crayon Danmark: "Jeg har fået et godt tilbud, som jeg har sagt ja tak til"

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S