Nu betaler Apple over 13 milliarder i skat til Irland: Vestager dropper retssag

Irland skal nu modtage over 13 milliarder Euro fra Apple i den omstridte skattesag de to parter har med EU Kommissionen. Aftalen får Margrete Vesatager til at foreslå at EU dropper retssagen mod de to.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Apple skal nu betale lige over 13 milliarder euro, eller hvad der svarer til omkring 98 milliarder kroner, til Irland i den omstridte skattesag mellem de to parter og EU komissionen.

Aftalen mellem Irland og Apple har fået Margrethe Vestager til at foreslå EU kommissionen, at man dropper retssagen mod Irland.

Det skriver Reuters.

I august 2016 afgjorde EU kommissionen nemlig, at Apple havde fået en for fordelagtig skatteaftale med den irske stat.

Men Irland og Apple var uenige i afgørelsen, og mente at Apples beskatning i Irland var i fuld overensstemmelse med både irsk og europæisk lovgivning.

“Regeringen er fundementalt uenig i kommissionens analyse og forsøger derfor at få annulleret afgørelsen,” lyder det fra den irske regering til Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet er de 13,1 millarder euro, som Apple skal betale til Irland, nok til at betale for landets sundhedsvæsen i et helt år.

Tilfredshed hos Vestager

Hos EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, er der tilsyneladende stor tilfredshed med Apple og Irlands beslutning om at betale pengene i den omstridte skattesag.

“I lyset af, at den fulde betaling fra Apple af den ulovlige statshjælp den modtog fra Irland, vil kommissær Vestager foreslå kommissionskollegiet at trække retssagen tilbage,” siger en talsmand for EU Kommissionen til Reusters.

Irlands forsøg på at få omstødt EU's afgørelse af skattesagen har ifølge den irske regering fået topprioritet i EU, men man mener alligevel at afgørelsen kan være flere år om at blive afgjort.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks