Nu betaler Apple over 13 milliarder i skat til Irland: Vestager dropper retssag

Irland skal nu modtage over 13 milliarder Euro fra Apple i den omstridte skattesag de to parter har med EU Kommissionen. Aftalen får Margrete Vesatager til at foreslå at EU dropper retssagen mod de to.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Apple skal nu betale lige over 13 milliarder euro, eller hvad der svarer til omkring 98 milliarder kroner, til Irland i den omstridte skattesag mellem de to parter og EU komissionen.

Aftalen mellem Irland og Apple har fået Margrethe Vestager til at foreslå EU kommissionen, at man dropper retssagen mod Irland.

Det skriver Reuters.

I august 2016 afgjorde EU kommissionen nemlig, at Apple havde fået en for fordelagtig skatteaftale med den irske stat.

Men Irland og Apple var uenige i afgørelsen, og mente at Apples beskatning i Irland var i fuld overensstemmelse med både irsk og europæisk lovgivning.

“Regeringen er fundementalt uenig i kommissionens analyse og forsøger derfor at få annulleret afgørelsen,” lyder det fra den irske regering til Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet er de 13,1 millarder euro, som Apple skal betale til Irland, nok til at betale for landets sundhedsvæsen i et helt år.

Tilfredshed hos Vestager

Hos EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, er der tilsyneladende stor tilfredshed med Apple og Irlands beslutning om at betale pengene i den omstridte skattesag.

“I lyset af, at den fulde betaling fra Apple af den ulovlige statshjælp den modtog fra Irland, vil kommissær Vestager foreslå kommissionskollegiet at trække retssagen tilbage,” siger en talsmand for EU Kommissionen til Reusters.

Irlands forsøg på at få omstødt EU's afgørelse af skattesagen har ifølge den irske regering fået topprioritet i EU, men man mener alligevel at afgørelsen kan være flere år om at blive afgjort.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision