Her er fremtidsplanen for GlobalConnect efter kæmpe fiberfusion: "Der kommer flere opkøb"

Interview: Flere opkøb og enkelte afskedigelser. Det er et par af punkterne i fremtidsplanerne for fusionen mellem GlobalConnect og Broadnet. Se her, hvad Globalconnect er på udkig efter - og hvad fremtidsplanen er. "Det er klart, at der er funktioner, som vi ikke skal have to af, men det er ikke kostsynergier, det her er drevet af," lyder det fra topchefen.

Artikel top billede

(Foto: Sturlason AS Polyfoto - Bildet skal krediteres med Foto: Sturlason)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i de store fremtidsplaner for fusionen mellem GlobalConnect og Broadnet
  • Se hvilke typer af selskaber selskabet er interesseret i at opkøbe
  • Læs hvorfor afskedigelser ikke kan undgås
  • Se selskabets mål for de kommende år
1.143
5:45 min
Den norske fibergigant har fusioneret med danske GlobalConnect med målet om at skabe "en førende fiberbaseret leverandør af datakommunikation i Nordeuropa."

Men hvordan skal det lige foregå?

GlobalConnect overtog Nianet i juni, før selskabet blev fusioneret med Broadnet.

Et af midlerne for det nye selskab, der endnu ikke er navngivet, bliver at opkøbe endnu flere virksomheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse