Populære transport-tjenester lægges sammen: Nu får danskerne en ny super-app

Den nye super-app skal rumme Rejsekort, Rejseplan og en række andre transporttjenester.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Regeringen vil lave en stor samlet transport-app til danskerne.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau med henvisning til et nyt transport-udspil, som transportminister Ole Birk Olesen (LA) offentliggjorde torsdag.

Den kommende app vil blive en sammenlægning af appen Rejseplanen og Rejsekortet. De to tjenester skal efter planen ligeledes samles i et enkelt selskab.

Samtidig er det planen, at den nye app også skal kunne rumme private transporttjeneste som eksempelvis taxaer, bycykler og tjenester baseret på deleøkonomi.

"Det skal være lettere at rejse i Danmark. En af de måder er, at man ikke skal tilgå alle mulige forskellige hjemmesider og apps for at planlægge og betale for sin rejse. Med det mål er det jo unaturligt at have rejsekortet og Rejseplanen som to forskellige selskaber. Det bør være ét selskab, der tilbyder en samlet løsning til forbrugerne," siger Ole Birk Olesen til Ritzau.

Læs også: Derfor ender danske it-projekter i kaos: Sådan får vi bugt med it-skandalerne

Populær i App Store

Rejseplanen er i øjeblikket den 35. mest downloadede app på Apples App Store, hvor appen har en gennemsnitlig karakter på 3,8 ud af 5.

Derudover lancerede Rejseplanen for nylig et nyt pilotprojekt i form af appen MinRejseplan, der også inkluderer flere forskellige typer af transportmidler som eksempelvis bycykler og delebilsordninger som Gomore og Drivenow.

Da det elektroniske billetsystem Rejsekortet, der i dag bygger på et lille fysisk plastikkort, blev lanceret i 2013, blev det mødt af heftig kritik fra både brugere og Rigsrevisionen.

Rigsrevisionen kritiserede i 2015 i en rapport Rejsekortet for ikke at overholde den oprindelige tidsplan.

"Rigsrevisionen finder det utilfredsstillende, at den endelige version af rejsekortsystemet efter den nuværende leveringsplan bliver seks år forsinket, hvilket har påvirket både rejsekortets brugervenlighed og økonomi negativt," lyder den kritikken i rapporten,” siger han.

Læs også:
Hypet Silicon Valley-selskab på medarbejderjagt i Danmark: Vil ændre danskernes transport-vaner

Rejsekortet må en tur over knæet: For dyrt, langsomt og ikke brugervenligt nok

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg