Kæmpe tv-handel på plads: Internationalt medieselskab sælges for 250 milliarder kroner

Comcast har sikret sig opkøbsrettighederne over Sky, som bliver solgt for omkring 250 milliarder kroner.

Artikel top billede

Tv-selskabet Sky er blevet solgt til det amerikanske medie- og teleselskab Comcast, efter at selskabet har vundet opkøbsrettighederne over konkurrenter som Walt Disney og 21st Century Fox.

Comcast vandt auktionen på Sky, der ejes af den engelske mediemogul Robert Murdoch, med et tilbud på 17,28 pund per aktie svarende til i alt 30 milliarder pund eller omkring 250 milliarder kroner.

Sky kommer nu til at operere uafhængigt. Comcast melder, at selskabet ikke ønsker at ændre på ledelsen hos Sky, og virksomhedsdriften vil forblive decentral.

Det skriver Ritzau.

Handlen gennemføres, også selvom Comcast ikke formår at købe de 39 procent, som Fox ejer, da overtagelskravet er sat på 50 procent af den samlede aktibeholdning plus én aktie.

Comcast ejer blandt andet Xfinity, Universial Studios og CNBC.

Dermed valgte mediemogulen Rupert Murdoch med det amerikanske medieselskab 21st Century Fox ikke at matche prisen.

Stor kabale er i gang

Handlen af Sky har været undervejs i længere tid, fordi selskabet har midlerne til at udfordre Netflix, Amazon, Apple og Google på det amerikanske marked.

Disney har kaldt Sky kronjuvelen af 21st Century Fox' aktiver, og Disney forudså for nyligt, at Skys profit vil stige med helt op til en tredjedel i løbet af de kommende år.

Det skyldes først og fremmest, at man har sparet penge på den nye tv-aftale for den engelske fodboldliga, Premier League.

Sky er derfor en guldkalv for alle de interesserede selskaber Comcast, Disney og 21st Century Fox.

Det skyldes ikke mindst de muligheder der er fremadrettet, da Sky planlægger at ekspandere sin målgruppe til blandt andet det amerikanske marked.

Læs mere om den store kabale af virksomhedsoverdragelser, der lige nu er i gang mellem de store internationale tv-selskaber: Britisk mediemogul skal finde 217 milliarder inden fredag i vanvittig handelskabale mellem internationale mediegiganter: Få overblikket over hvem, der køber hvem

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics