Microsoft klar med splinterny on premise-udgave af Office til både Windows og Mac - garanterer at det ikke er helt slut med Office på din pc

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS - og garanterer, at der kommer endnu flere Office-versioner, som ikke kræver abonnement.

Artikel top billede

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS.

Office 2019 er selskabets on-premise pakke med Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project og flere andre programmer - og som sådan er den ikke et hovedprodukt for Microsoft, der i årevis har sat fulde sejl for at få brugerne sluset over i den cloud-baserede abonnements-version, Office 365.

Office 2019 bliver istedet et klassisk software-produkt, som brugerne køber en gang for alle og derefter ejer.

Ifølge Microsoft henvender løsningen sig til de brugere, der ‘endnu ikke er klar til clouden.’

Det kan mange brugere stadig godt lide. Og de kan ånde lettet op, for Microsoft benytter sig af anledningen til at garantere, at Office 2019 ikke bliver den sidste onpremise-kontorpakke i rækken.

“Hver gang, vi lancerer en ny onpremise-version af Office, bliver vi spurgt, om det bliver den sidste i rækken”, lyder det fra Microsoft i denne blogpost.

“Det glæder os at kunne bekræfte, at der vil komme endnu en on-premise-udgave i fremtiden,” skriver Microsoft.

Der er dog ingen tvivl om, at Microsoft satser på clouden og fortsat tilstræber at få flyttet så mange brugere som muligt over i cloud-baserede Office 365.

Den cloud-baserede udgave af kontorpakken hedder Office 365 ProPlus, og den indeholder ifølge Microsoft “den mest produktive og sikre Office-oplevelse.’

“Men vi anerkender, at de enkelte kunder befinder sig på forskellige steder i deres rejse mod clouden,” lyder det fra selskabet.

Microsoft vil yde support til Office 2019 i syv år - altså til 14. oktober 2025.

Læs også:

10 procent prishop på Office 2019: Microsoft skubber på for at få kunderne over på cloud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos