Microsoft klar med splinterny on premise-udgave af Office til både Windows og Mac - garanterer at det ikke er helt slut med Office på din pc

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS - og garanterer, at der kommer endnu flere Office-versioner, som ikke kræver abonnement.

Artikel top billede

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS.

Office 2019 er selskabets on-premise pakke med Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project og flere andre programmer - og som sådan er den ikke et hovedprodukt for Microsoft, der i årevis har sat fulde sejl for at få brugerne sluset over i den cloud-baserede abonnements-version, Office 365.

Office 2019 bliver istedet et klassisk software-produkt, som brugerne køber en gang for alle og derefter ejer.

Ifølge Microsoft henvender løsningen sig til de brugere, der ‘endnu ikke er klar til clouden.’

Det kan mange brugere stadig godt lide. Og de kan ånde lettet op, for Microsoft benytter sig af anledningen til at garantere, at Office 2019 ikke bliver den sidste onpremise-kontorpakke i rækken.

“Hver gang, vi lancerer en ny onpremise-version af Office, bliver vi spurgt, om det bliver den sidste i rækken”, lyder det fra Microsoft i denne blogpost.

“Det glæder os at kunne bekræfte, at der vil komme endnu en on-premise-udgave i fremtiden,” skriver Microsoft.

Der er dog ingen tvivl om, at Microsoft satser på clouden og fortsat tilstræber at få flyttet så mange brugere som muligt over i cloud-baserede Office 365.

Den cloud-baserede udgave af kontorpakken hedder Office 365 ProPlus, og den indeholder ifølge Microsoft “den mest produktive og sikre Office-oplevelse.’

“Men vi anerkender, at de enkelte kunder befinder sig på forskellige steder i deres rejse mod clouden,” lyder det fra selskabet.

Microsoft vil yde support til Office 2019 i syv år - altså til 14. oktober 2025.

Læs også:

10 procent prishop på Office 2019: Microsoft skubber på for at få kunderne over på cloud

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,