Microsoft klar med splinterny on premise-udgave af Office til både Windows og Mac - garanterer at det ikke er helt slut med Office på din pc

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS - og garanterer, at der kommer endnu flere Office-versioner, som ikke kræver abonnement.

Artikel top billede

Microsoft er klar med Office 2019 til både Windows og macOS.

Office 2019 er selskabets on-premise pakke med Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project og flere andre programmer - og som sådan er den ikke et hovedprodukt for Microsoft, der i årevis har sat fulde sejl for at få brugerne sluset over i den cloud-baserede abonnements-version, Office 365.

Office 2019 bliver istedet et klassisk software-produkt, som brugerne køber en gang for alle og derefter ejer.

Ifølge Microsoft henvender løsningen sig til de brugere, der ‘endnu ikke er klar til clouden.’

Det kan mange brugere stadig godt lide. Og de kan ånde lettet op, for Microsoft benytter sig af anledningen til at garantere, at Office 2019 ikke bliver den sidste onpremise-kontorpakke i rækken.

“Hver gang, vi lancerer en ny onpremise-version af Office, bliver vi spurgt, om det bliver den sidste i rækken”, lyder det fra Microsoft i denne blogpost.

“Det glæder os at kunne bekræfte, at der vil komme endnu en on-premise-udgave i fremtiden,” skriver Microsoft.

Der er dog ingen tvivl om, at Microsoft satser på clouden og fortsat tilstræber at få flyttet så mange brugere som muligt over i cloud-baserede Office 365.

Den cloud-baserede udgave af kontorpakken hedder Office 365 ProPlus, og den indeholder ifølge Microsoft “den mest produktive og sikre Office-oplevelse.’

“Men vi anerkender, at de enkelte kunder befinder sig på forskellige steder i deres rejse mod clouden,” lyder det fra selskabet.

Microsoft vil yde support til Office 2019 i syv år - altså til 14. oktober 2025.

Læs også:

10 procent prishop på Office 2019: Microsoft skubber på for at få kunderne over på cloud

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S