Firefox lancerer ny funktion: Få besked hvis du bliver hacket

Nu kan du få besked, hvis dine oplysninger bliver hacket. Firefox lancerer nu en tjeneste der giver dig besked, hvis dine oplysninger er kommet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Nu giver browseren Firefox der mulighed for at følge med i, om dine data er blandt de komrpomiterede i de mange daglige datalæk der sker verden over.

Et partnerskab med siden 'Have I been pwned' giver nu brugerne af Firefox mulighed for at se, om deres e-mailadresse eller andre data er blevet hacket.

Det skriver The Verge.

På siden Firefox Monitor, som tjenesten hedder, er det både muligt at se, om dine oplysninger er blevet hacket og at tilmelde sig en service, der giver besked, hvis dine data skulle blive ramt.

Læs også: Chrome kører nu på seks ud af 10 computere i verden: Her er verdens mest udbredte browsere

Funktionen har været kendt på Have I been pwned siden 2013, men håbet bag partnerskabet er, ifølge The Verge, at funktionaliteten bliver mere kendt af brugerne af Firefox.

Opruster på sikkerhed

Firefox er ikke den eneste browser der forsøger sig med nye funktioner for at kapre nye kunder.

Ifølge The Verge gav den nyeste opdatering af Chrome brugerne mulighed for at have en password administrator direkte i browseren.

Den nyeste opdatering gav dog samtidig en del bekymring hos kritikere fordi den også medførste nye login muligheder direkte i browseren for Chrome-brugerne.

Det kan du læse mere om her: Chrome møder kritik efter ny opdatering: Logger automatisk brugerne på Chrome-konto, når de bruger deres Google-konto

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura