Firefox lancerer ny funktion: Få besked hvis du bliver hacket

Nu kan du få besked, hvis dine oplysninger bliver hacket. Firefox lancerer nu en tjeneste der giver dig besked, hvis dine oplysninger er kommet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Nu giver browseren Firefox der mulighed for at følge med i, om dine data er blandt de komrpomiterede i de mange daglige datalæk der sker verden over.

Et partnerskab med siden 'Have I been pwned' giver nu brugerne af Firefox mulighed for at se, om deres e-mailadresse eller andre data er blevet hacket.

Det skriver The Verge.

På siden Firefox Monitor, som tjenesten hedder, er det både muligt at se, om dine oplysninger er blevet hacket og at tilmelde sig en service, der giver besked, hvis dine data skulle blive ramt.

Læs også: Chrome kører nu på seks ud af 10 computere i verden: Her er verdens mest udbredte browsere

Funktionen har været kendt på Have I been pwned siden 2013, men håbet bag partnerskabet er, ifølge The Verge, at funktionaliteten bliver mere kendt af brugerne af Firefox.

Opruster på sikkerhed

Firefox er ikke den eneste browser der forsøger sig med nye funktioner for at kapre nye kunder.

Ifølge The Verge gav den nyeste opdatering af Chrome brugerne mulighed for at have en password administrator direkte i browseren.

Den nyeste opdatering gav dog samtidig en del bekymring hos kritikere fordi den også medførste nye login muligheder direkte i browseren for Chrome-brugerne.

Det kan du læse mere om her: Chrome møder kritik efter ny opdatering: Logger automatisk brugerne på Chrome-konto, når de bruger deres Google-konto

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S