Firefox lancerer ny funktion: Få besked hvis du bliver hacket

Nu kan du få besked, hvis dine oplysninger bliver hacket. Firefox lancerer nu en tjeneste der giver dig besked, hvis dine oplysninger er kommet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Nu giver browseren Firefox der mulighed for at følge med i, om dine data er blandt de komrpomiterede i de mange daglige datalæk der sker verden over.

Et partnerskab med siden 'Have I been pwned' giver nu brugerne af Firefox mulighed for at se, om deres e-mailadresse eller andre data er blevet hacket.

Det skriver The Verge.

På siden Firefox Monitor, som tjenesten hedder, er det både muligt at se, om dine oplysninger er blevet hacket og at tilmelde sig en service, der giver besked, hvis dine data skulle blive ramt.

Læs også: Chrome kører nu på seks ud af 10 computere i verden: Her er verdens mest udbredte browsere

Funktionen har været kendt på Have I been pwned siden 2013, men håbet bag partnerskabet er, ifølge The Verge, at funktionaliteten bliver mere kendt af brugerne af Firefox.

Opruster på sikkerhed

Firefox er ikke den eneste browser der forsøger sig med nye funktioner for at kapre nye kunder.

Ifølge The Verge gav den nyeste opdatering af Chrome brugerne mulighed for at have en password administrator direkte i browseren.

Den nyeste opdatering gav dog samtidig en del bekymring hos kritikere fordi den også medførste nye login muligheder direkte i browseren for Chrome-brugerne.

Det kan du læse mere om her: Chrome møder kritik efter ny opdatering: Logger automatisk brugerne på Chrome-konto, når de bruger deres Google-konto

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS