Firefox lancerer ny funktion: Få besked hvis du bliver hacket

Nu kan du få besked, hvis dine oplysninger bliver hacket. Firefox lancerer nu en tjeneste der giver dig besked, hvis dine oplysninger er kommet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Nu giver browseren Firefox der mulighed for at følge med i, om dine data er blandt de komrpomiterede i de mange daglige datalæk der sker verden over.

Et partnerskab med siden 'Have I been pwned' giver nu brugerne af Firefox mulighed for at se, om deres e-mailadresse eller andre data er blevet hacket.

Det skriver The Verge.

På siden Firefox Monitor, som tjenesten hedder, er det både muligt at se, om dine oplysninger er blevet hacket og at tilmelde sig en service, der giver besked, hvis dine data skulle blive ramt.

Læs også: Chrome kører nu på seks ud af 10 computere i verden: Her er verdens mest udbredte browsere

Funktionen har været kendt på Have I been pwned siden 2013, men håbet bag partnerskabet er, ifølge The Verge, at funktionaliteten bliver mere kendt af brugerne af Firefox.

Opruster på sikkerhed

Firefox er ikke den eneste browser der forsøger sig med nye funktioner for at kapre nye kunder.

Ifølge The Verge gav den nyeste opdatering af Chrome brugerne mulighed for at have en password administrator direkte i browseren.

Den nyeste opdatering gav dog samtidig en del bekymring hos kritikere fordi den også medførste nye login muligheder direkte i browseren for Chrome-brugerne.

Det kan du læse mere om her: Chrome møder kritik efter ny opdatering: Logger automatisk brugerne på Chrome-konto, når de bruger deres Google-konto

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job