Artikel top billede

It-chef Thomas Friis Poulsen har forgæves forsøgt at anmelde hack til politiet: "Det her gider jeg simpelthen ikke igen. Det er en fornærmelse mod den viden, jeg har"

Politiets anmeldelsesportal for it-kriminalitet får kritik fra både it-chef og Rådet for Digital Sikkerhed.

Premium Kun for abonnenter
I sidste uge ringede it-chef på Aarhus Business College, Thomas Friis Poulsen, 114 for at anmelde et hackerangreb, som en af hans kollegaer havde oplevet på sin arbejdsmail.

Men politiet var ikke klar over, om anmeldelsen skulle oprettes på borger.dk eller politi.dk. Derudover er det

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Bromancen mellem Microsoft og OpenAI kan være ved at kollapse: Overvejer en regulær krigserklæring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort dansk bilhus investerer i AI: Bruger allerede 50 software-robotter til at registrere nye biler

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Topdanmarks CIO Kasper Tjørntved Davidsen stopper på posten: Skifter til ny stilling hos Danske Bank

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet