Morgen-briefing: Mofibo-stifter scorer millioner på salg af telefonbokse / Margrethe Vestager på rundtur i USA / Dansk mediehus skal faktatjekke for Facebook

Mofibo-stifter scorer millioner på salg af telefonbokse. Margrethe Vestager på rundtur i USA. Dansk mediehus skal faktatjekke for Facebook. Uber betaler 940 milliarder kroner for data-læk. Widex varmer op til kæmpefusion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Mofibo-stifter scorer millioner på salg af telefonbokse

Iværksætteren Morten Meisner Jensen, der blev rig på at sælge e-bogsselskabet Mofibo, har nærmer sig i sit første år en omsætning på 65 millioner kroner på at sælge telefonbokse til storrumskontorer i New York, skriver Børsen.

Det sker med selskabet Room.

De små telefonbokse produceres i Portugal, koster 22.000 kroner stykket, og selskabet er ifølge avisen blevet bestormet med henvendelser. Både Google, Nike og Walmart er på kundelisten.

“Det her har potentiale i milliardklassen for os. Det unikke i den her case er, at vi rammer rigtigt så tidligt i processen. Jeg vil være svært skuffet, hvis vi sælger under 10.000 telefonbokse i 2019, så det er cirka. 250 millioner kroner i omsætning," siger Morten Meisner Jensen til avisen.

Margrethe Vestager på rundtur i USA

EU-kommissær Margrethe Vestager er i disse dage på rundtur i USA, hvor hun blandt andet skal mødes med en række amerikanske politikere og erhvervsfolk.

Ifølge Bloomberg skal Vestager mødes med repræsentanter for Federal Trade Commission, chefen for det amerikanske justitsministeriums monopol-afdeling, tale ved Georgetown Law Conference i Washington og deltage i et møde, hvor også den britiske premierminister Theresa May, IBM-chef Ginni Rometty og direktør for Den Internationale Valutafon, Christine Lagarde, deltager.

Hun skal også høre om 5G.

“Fra Amazon til Google har hun uddelt trademark-slag til verdens største selskaber, inden sin ankomst,” skriver Bloomberg.

Du finder iøvrigt Vestagers kalender her.

Dansk mediehus skal faktatjekke for Facebook

Danske Mandag Morgens faktasite TjekDet skal fremover varedeklarere, om historier på Facebook er sande eller falske, skriver Finans.

“Vi mener, at misinformation er et problem for demokratiet. Og vi vil ikke have det på vores platform. Med tiltaget forsøger vi at klæde folk bedre på til at opdage historier, der bevidst vildleder eller er designet til at se ud, som om de er rigtige nyheder, selv om de ikke er det,« siger Peter Münster, kommunikationschef i Facebook, til avisen.

Mandag Morgen er del af ‘The International Fact-Checking Network’, der har opstillet et regelsæt for faktatjek af nyheder. Mediehuset vil rate nyheder ud fra om de er bevidst vildledende og vil give dem et mærkat og et link til en gennemgang af eventuelle problemer.

Uber betaler 940 milllioner kroner for data-læk

Uber indvilger i at betale 148 millioner dollar - omkring 940 millioner kroner - i bøde for et datalæk, der ramte selskabet i 2016, og som Uber dækkede over og skjulte i næsten et år.

Datalækket berørte 57 millioner Uber-brugere - både chauffører og kunder. Det svarede til næsten halvdelen af alle Uber-brugere i USA på dette tidspunkt.

Selskabet betalte dengang angiveligt hackerne 100.000 dollar for at slette alle de kopierede brugerdata, hvorefter selskabet forsøgte at skjule lækket.

Widex varmer op til kæmpefusion

Det højteknologiske høreapparatfirma Widex varmer op til kæmpefusionen med Sivantos med at løfte både omsætning og indtjening, skriver Finans.

Omsætningen lander på knap 4,5 milliarder kroner, overskuddet lander på 380 millioner kroner.

“Det har generelt været et meget tilfredsstillende år, hvor der har været god volumenudvikling, og det har været et år, hvor der ikke har været væsentlige prisgnidninger,« siger Jørgen Jensen, administrerende direktør i Widex til avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job