Nyt job til dansk it-profil: Pandoras it-direktør bliver CTO i Karnov Group

Pandoras direktør for global it-planlægning, den tidligere CIO i Svitser, Jesper Kingo Christensen, skifter til Karnov Group.

Artikel top billede

Pandoras it-direktør for global it-planlægning, Jesper Kingo Christensen har sagt sin stilling i Pandora op. Han skifter nu til en stilling som CTO i Karnov Group.

Det sker blot halvandet år efter, at han blev ansat i Pandora som ‘vice president for it-planning' med reference til selskabets CIO, Peter Cabello Holmberg.

Her kom han fra en stillling som CIO i Mærsk-selskabet Svitser, hvor han havde været ansat i tre år.

Jesper Kingo Christensen bliver ifølge Karnov øverste chef for det, som selskabet selv kalder for en ‘hastigt voksende it-division.’

Den tæller lige nu omkring 50 udviklere og it-folk fra hele verden.

“Jespers hovedfokus vil være at udvikle virksomhedens digitale løsninger og forbedre den samlede brugeroplevelse,” lyder det fra Karnov.

Selskabet udgive forskellige former for bøger, kurser, materialer og informationstjenester inden for skat, jura, revision og rådgivning.

Kunstig intelligens

Jesper Kingo Christensen oplyser, at han vil forsøge at komme på forkant med at tænke i ny innovative løsninger for selskabets kunder.

“Vi ser på udvidet søgning, kunstig intelligens og i det hele taget features, der letter tilgængeligheden af relevant information. Alle taler om digitaliseringen, også jeg, men i samme sætning siger jeg brugervenlighed,” lyder det fra den nye CTO.

Pandoras CEO, Anders Colding Friis, fratrådte ved udgangen af august, og selskabet er for tiden på jagt efter en ny CEO.

Læs også:

CIO forlader Mærsk-koncernen - skifter til smykkegiganten Pandora

Få overblikket: 13 markante danske CIO'er og it-topchefer, der skiftede job i 2017

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S