Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Margrethe Vestager (R) slår i et nyt interview fast, at virksomheder, der anvender algoritmer, har det fulde ansvar for, at de overholder konkurrenceloven: "Vi må forvente, at virksomheder sender algoritmerne på jura-uddannelse, så de lærer konkurrencereglerne," siger hun.

Artikel top billede

Foto: Jennifer Jacquemart (Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

EU's danske konkurrencekommisær Margrethe Vestager er klar med en opsang til virksomheder, der bruger kunstig intelligens, som baserer sig på uigennemskuelige algoritmer.

Ifølge hende er der kun en, der har ansvaret for, at algoritmerne overholder loven, og det er virksomheden, der ejer algortimen.

"Det er din algoritme, derfor er det dit ansvar,” siger Margrethe Vestager i et nyt interview med det amerikanske magasin Wired under overskriften "Why Silicon Valley should fear Europes competition chief'.

Ifølge EU-kommissæren skal virksomheder, der bruger algoritmer kunne forklare sine kunder, hvorfor algoritmen er kommet frem til et givent resultat.

I interviewet med Wired bliver det dog påpeget, at virksomheder, der anvender algoritmerne, ikke altid har den viden.

Eksempelvis ved Amazon ifølge Wired ikke altid, hvorfor deres algoritme anbefaler et specifikt produkt til en given kunde.

Læs også: Vestager løfter pegefingeren: Software-skabte priser kan koste kæmpe-bøder

Send algoritmerne på jura-kursus

Margrethe Vestager anerkender, at det kan være med til at komplicere arbejdet med at håndhæve konkurrenceloven overfor virksomheder, der anvender algoritmer og kunstig intelligens.

Men i sidste instans er det virksomhedens eget ansvar at algoritmerne overholder loven, lyder det fra Margrethe Vestager.

”Vi må spørge, hvad er det, vi forventer af virksomheder, der bruger algoritmer i deres forretning,” spørger Margrethe Vestager og kommer selv med svaret:

”Vi må forvente, at virksomheder sender algoritmerne på jura-uddannelse, så de lærer konkurrencereglerne, før de bliver sluppet løs. Måske burde vi også have vores egne algoritmer, der kan holde øje med markederne, hvis vi har en bekymring.”

I interviewet fortæller Margrethe Vestager ligeledes, at hun har iværksat et initiativ, der skal give hende øget indsigt i konsekvenserne af erhvervslivets stigende brug af algoritmer.

”Jeg har tre særlige rådgivere, der har fået den opgave. Den ene har dyb indsigt i økonomi, den anden i konkurrencelov og den tredje i teknologi. De skal komme med et svar på om, om vi har brug for nye værktøjer til at håndhæve konkurrenceloven, når tingene forandres,” siger hun til Wired.

Læs også:
Hvad bliver EU's næste digitale agenda? Her er Margrethe Vestagers bud på det, der (måske) bliver en af de 'helt store diskussioner'

Margrethe Vestager ramte ikke Google der, hvor det for alvor gør ondt. Men hun kan nå det endnu

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S