Søren Lindgaard netop tiltrådt som ny chef for 660 medarbejdere i JN Data: "Nu skal vi finde den rette balance i standardiseringen"

Interview: Søren Lindgaard har en forkærlighed for it og forretning, og på sin fjerde arbejdsdag som ny chef for 660 ansatte i JN Data er han i fuld sving. Se hans første opgaver som topchef i den store virksomhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Søren Lindgaards ledelsesstil
  • Viden om hovedpunkterne i opdateringen af JN Datas strategiplan
  • Indtryk af virksomhedens aktuelle udfordringer
1.130
5:45 min
Søren Lindgaard er en lattermild mand, som ikke er bleg for med smil i stemmen at fortælle om sine fumlerier med Bluetooth-forbindelsen i bilen.

Heller ikke selvom klokken kun er 08:00 på en mørk torsdag morgen, og han er på vej til Roskilde for for første gang at møde alle de JN Data-folk, der holder til der.

Søren Lindgaard begyndte i jobbet som direktør for JN Data 1. oktober. Han afløser Claus Toxværd Østergaard. Det kan du læse mere om her:

JN Data i hurtigt direktørskift: Claus Toxværd Østergaard færdig som topchef - afløses af midtjysk fiberboss

Siden Søren Lindgaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S