Søren Lindgaard netop tiltrådt som ny chef for 660 medarbejdere i JN Data: "Nu skal vi finde den rette balance i standardiseringen"

Interview: Søren Lindgaard har en forkærlighed for it og forretning, og på sin fjerde arbejdsdag som ny chef for 660 ansatte i JN Data er han i fuld sving. Se hans første opgaver som topchef i den store virksomhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Søren Lindgaards ledelsesstil
  • Viden om hovedpunkterne i opdateringen af JN Datas strategiplan
  • Indtryk af virksomhedens aktuelle udfordringer
1.130
5:45 min
Søren Lindgaard er en lattermild mand, som ikke er bleg for med smil i stemmen at fortælle om sine fumlerier med Bluetooth-forbindelsen i bilen.

Heller ikke selvom klokken kun er 08:00 på en mørk torsdag morgen, og han er på vej til Roskilde for for første gang at møde alle de JN Data-folk, der holder til der.

Søren Lindgaard begyndte i jobbet som direktør for JN Data 1. oktober. Han afløser Claus Toxværd Østergaard. Det kan du læse mere om her:

JN Data i hurtigt direktørskift: Claus Toxværd Østergaard færdig som topchef - afløses af midtjysk fiberboss

Siden Søren Lindgaard

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS