Søren Lindgaard netop tiltrådt som ny chef for 660 medarbejdere i JN Data: "Nu skal vi finde den rette balance i standardiseringen"

Interview: Søren Lindgaard har en forkærlighed for it og forretning, og på sin fjerde arbejdsdag som ny chef for 660 ansatte i JN Data er han i fuld sving. Se hans første opgaver som topchef i den store virksomhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Søren Lindgaards ledelsesstil
  • Viden om hovedpunkterne i opdateringen af JN Datas strategiplan
  • Indtryk af virksomhedens aktuelle udfordringer
1.130
5:45 min
Søren Lindgaard er en lattermild mand, som ikke er bleg for med smil i stemmen at fortælle om sine fumlerier med Bluetooth-forbindelsen i bilen.

Heller ikke selvom klokken kun er 08:00 på en mørk torsdag morgen, og han er på vej til Roskilde for for første gang at møde alle de JN Data-folk, der holder til der.

Søren Lindgaard begyndte i jobbet som direktør for JN Data 1. oktober. Han afløser Claus Toxværd Østergaard. Det kan du læse mere om her:

JN Data i hurtigt direktørskift: Claus Toxværd Østergaard færdig som topchef - afløses af midtjysk fiberboss

Siden Søren Lindgaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S