It-problemer trækker kendt dansk boghandel i rødt i seneste regnskab

Den kendte boghandel Arnold Busck kan i dag præsentere et regnskab med røde tal på bundlinjen. Det sker blandt andet på grund af et forsinket it-system, som selskabet ikke har fået implementeret til tiden.

Artikel top billede

Boghandelen Arnold Busck kunne i dag præsentere et regnskab med et underskud på lige over 2,1 millioner kroner.

Underskuddet skyldets blandt andet et fejlslagent it-system, der ikke var blevet implementeret som aftalt.

"Det har i forbindelse med IT-implementeringen været
nødvendigt midlertidigt at styrke organisationen i perioden på en række områder," skriver selskabet selv i regnskabet.

Læs også: Derfor er it-udvikling og implementering af ERP-systemer til fast pris altså bare en illusion

I regnskabet giver selskabet skylden videre til leverandøren, som tilsyneladende ikke har leveret til tiden.

"Når dette var nødvendigt, skyldtes det, at den omtalte IT implementering fra leverandørens side var betydelig forsinket og ikke blev leveret med indhold som aftalt," står der i regnskabet.

Tilføre yderligere ressourcer

Ifølge regnskabet har problemerne med it-systemet betydet, at man har måtte bruge endnu flere penge end først antaget.

I regnskabet skriver selskabet selv, at man "har været voldsomt belastet af en IT implementeringsproces."

Læs også: Spar Nord i kæmpe it-omstilling til cloud: "Vores projekt er nok et af de mest ambitiøse i verden lige nu"

"Det var således en nødvendighed at tilføre organisationen yderligere ressourcer for at muliggøre, at såvel IT-implementering som den daglige forretning kunne køres på samme tid."

Indvesteringen har sammen med andre forhold givet et markant fald i resultatet sammenlignet med sidste år, hvor den kendte bog-kæde havde et overskud på 17,2 millioner kroner.

Det er dog også et usædvandligt dårligt resultat for den danske boghandel. Faktisk er det selskabets dårligste resultat i fem år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet