It-problemer trækker kendt dansk boghandel i rødt i seneste regnskab

Den kendte boghandel Arnold Busck kan i dag præsentere et regnskab med røde tal på bundlinjen. Det sker blandt andet på grund af et forsinket it-system, som selskabet ikke har fået implementeret til tiden.

Artikel top billede

Boghandelen Arnold Busck kunne i dag præsentere et regnskab med et underskud på lige over 2,1 millioner kroner.

Underskuddet skyldets blandt andet et fejlslagent it-system, der ikke var blevet implementeret som aftalt.

"Det har i forbindelse med IT-implementeringen været
nødvendigt midlertidigt at styrke organisationen i perioden på en række områder," skriver selskabet selv i regnskabet.

Læs også: Derfor er it-udvikling og implementering af ERP-systemer til fast pris altså bare en illusion

I regnskabet giver selskabet skylden videre til leverandøren, som tilsyneladende ikke har leveret til tiden.

"Når dette var nødvendigt, skyldtes det, at den omtalte IT implementering fra leverandørens side var betydelig forsinket og ikke blev leveret med indhold som aftalt," står der i regnskabet.

Tilføre yderligere ressourcer

Ifølge regnskabet har problemerne med it-systemet betydet, at man har måtte bruge endnu flere penge end først antaget.

I regnskabet skriver selskabet selv, at man "har været voldsomt belastet af en IT implementeringsproces."

Læs også: Spar Nord i kæmpe it-omstilling til cloud: "Vores projekt er nok et af de mest ambitiøse i verden lige nu"

"Det var således en nødvendighed at tilføre organisationen yderligere ressourcer for at muliggøre, at såvel IT-implementering som den daglige forretning kunne køres på samme tid."

Indvesteringen har sammen med andre forhold givet et markant fald i resultatet sammenlignet med sidste år, hvor den kendte bog-kæde havde et overskud på 17,2 millioner kroner.

Det er dog også et usædvandligt dårligt resultat for den danske boghandel. Faktisk er det selskabets dårligste resultat i fem år.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job