It-problemer trækker kendt dansk boghandel i rødt i seneste regnskab

Den kendte boghandel Arnold Busck kan i dag præsentere et regnskab med røde tal på bundlinjen. Det sker blandt andet på grund af et forsinket it-system, som selskabet ikke har fået implementeret til tiden.

Artikel top billede

Boghandelen Arnold Busck kunne i dag præsentere et regnskab med et underskud på lige over 2,1 millioner kroner.

Underskuddet skyldets blandt andet et fejlslagent it-system, der ikke var blevet implementeret som aftalt.

"Det har i forbindelse med IT-implementeringen været
nødvendigt midlertidigt at styrke organisationen i perioden på en række områder," skriver selskabet selv i regnskabet.

Læs også: Derfor er it-udvikling og implementering af ERP-systemer til fast pris altså bare en illusion

I regnskabet giver selskabet skylden videre til leverandøren, som tilsyneladende ikke har leveret til tiden.

"Når dette var nødvendigt, skyldtes det, at den omtalte IT implementering fra leverandørens side var betydelig forsinket og ikke blev leveret med indhold som aftalt," står der i regnskabet.

Tilføre yderligere ressourcer

Ifølge regnskabet har problemerne med it-systemet betydet, at man har måtte bruge endnu flere penge end først antaget.

I regnskabet skriver selskabet selv, at man "har været voldsomt belastet af en IT implementeringsproces."

Læs også: Spar Nord i kæmpe it-omstilling til cloud: "Vores projekt er nok et af de mest ambitiøse i verden lige nu"

"Det var således en nødvendighed at tilføre organisationen yderligere ressourcer for at muliggøre, at såvel IT-implementering som den daglige forretning kunne køres på samme tid."

Indvesteringen har sammen med andre forhold givet et markant fald i resultatet sammenlignet med sidste år, hvor den kendte bog-kæde havde et overskud på 17,2 millioner kroner.

Det er dog også et usædvandligt dårligt resultat for den danske boghandel. Faktisk er det selskabets dårligste resultat i fem år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos