Danske it-virksomheder rammes hårdt af manglende persondata-afklaring: "Det er gift for innovationen og udviklingen i Danmark"

Interview: "Det er alt for lang tid. Det er skadeligt for markedet, udviklingen og innovationen at vente. Det er skadeligt for Danmark." Dommen over regeringen er hård fra IT-Branchen, der mener, at den danske it-sektor lider stor skade, mens flere offentlige it-systemer er efterladt i et juridisk limbo.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan, IT-Branchen mener, den danske it-sektor lider, mens regeringen afklarer fortolkningen af krigsreglen
  • Se hvilke ønsker IT-Branchen har til de famøse retningslinjer
  • Bliv klogere på IT-Branchens syn på forløbet
859
4:30 min
Brancheorganisationen IT-Branchen melder sig nu i koret af virksomheder og organisationer, der efterspørger en endegyldig afklaring fra regeringen på fortolkningen af den nye krigsregel.

Siden 25. maj, hvor den 'gamle' krigsregel i persondataloven blev erstattet af en 'ny' krigsregel i databeskyttelsesloven, har Justitsministeriet i samarbejde med de relevante ressortministre skulle udarbejde retningslinjer samt en såkaldt negativliste over it-systemer, der ikke må sendes ud af landet.

Den

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network