Apple i stor europæisk satsning: Foretager milliard opkøb i chip-producent

Apple investerer nu milliarder i en tysk-britisk chipproducent med kontorer i hele Europa.

Artikel top billede

Apple har opkøbt en del af den tysk-britiske chip-producent Dialog Semiconductor i en handel til en samlet værdi på 600 millioner dollar, hvilket svarer til knap 3,9 milliarder kroner.

Det oplyste de to selskaber torsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Med opkøbet opruster Apple betragtelig sin chip-produktion i Europa, hvor Dialog Semiconductor i dag har kontorer i Swindon i England, den italienske havneby Livorno samt i de tyske byer Nabern og Neaubing.

Overtager patenter og hundredvis af ansatte

Ifølge Reuters vil Apple som en del aftalen overtage en række patenter samt 300 ingeniører, der i forvejen primært arbejder på at udvikle chips, som bliver brugt af Apples enheder.

I dag bruger Apple primært Dialogs chips som en del af strømstyringen i iPhone, iPad og Apple Watch.

”Handlen bekræfter vores mangeårige tætte samarbejde med Apple, og det demonstrerer værdien af den stærke forretning og de teknologier, som vi har bygget hos Dialog,” siger Jalal Bagherli, der er administrerende direktør for Dialog ifølge Reuters i en pressemedddelse.

Sidste år raslede Dialog Semiconductors aktiekurs ned, da det kom frem, at Apple planlægger at producere sin egne strømstyringschips.

Den nyhed sendte Dialog Semiconductors aktiekurs ned med 7,2 procent.

Læs også: Apple kan være på vej med sin egen strøm-chip: Nu rasler aktiekursen ned hos tysk leverandør

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S