40 år gammel producent af bredbåndsudstyr køber konkurrent

Den danske producent af bredsbånds- og fiberudstyr DKT køber dansk bredbånds-distributør.

Artikel top billede

(Foto: Tine Duch / Fotograf Tine Duch)

Opdateret 12/10 10:46 Den danske producent af bredbånds- og fiberudstyr DKT, køber konkurrenten Teledan-Witronic. DKT havde siddste år et overskud på 15 millioner kroner.

DKT har 22 medarbejdere, der får endnu flere kollegaer med medarbejderne fra Teledan-Witronic.

“Som en del af den danske bredbåndsindustri føler vi os i DKT forpligtede til at investere i at udbrede den nyeste teknologi, så vi i Danmark fortsat bevarer en suveræn, digital infrastruktur, som forbrugerne kan opleve værdien af i hverdagen,” siger Christian Emborg, administrerende direktør i DKT i en pressemeddelelse.

Læs også: Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

DKT er blandt andet leverandør til Yousee og Stofa, hvor selskabet hjælper med deres opgraderinger af bredbåndsnetværket.

“Vi ser partnerskabet med Teledan som et nødvendigt skridt i denne retning, da vi dermed sikrer os, at den viden og ekspertise DKT har opnået gennem mere end 40 år i branchen, også kommer de mindre aktører på markedet til gode,” lyder det fra DKT's direktør.

Vil ikke oplyse pris

De to selskaber ønsker ikke at oplyse købsprisen, men siger alligevel, at der er tale om en pris “under 10 millioner kroner.”

Tidligere i dag kunne de to fiberselskaber Eniig og SE også offentliggøre, at de to selskaber fusionerede.

Læs også: Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Det nye selskab kommer til at hedde Norlys a.m.b.a, og får mere end én million tv- og internetkunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job