40 år gammel producent af bredbåndsudstyr køber konkurrent

Den danske producent af bredsbånds- og fiberudstyr DKT køber dansk bredbånds-distributør.

Artikel top billede

(Foto: Tine Duch / Fotograf Tine Duch)

Opdateret 12/10 10:46 Den danske producent af bredbånds- og fiberudstyr DKT, køber konkurrenten Teledan-Witronic. DKT havde siddste år et overskud på 15 millioner kroner.

DKT har 22 medarbejdere, der får endnu flere kollegaer med medarbejderne fra Teledan-Witronic.

“Som en del af den danske bredbåndsindustri føler vi os i DKT forpligtede til at investere i at udbrede den nyeste teknologi, så vi i Danmark fortsat bevarer en suveræn, digital infrastruktur, som forbrugerne kan opleve værdien af i hverdagen,” siger Christian Emborg, administrerende direktør i DKT i en pressemeddelelse.

Læs også: Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

DKT er blandt andet leverandør til Yousee og Stofa, hvor selskabet hjælper med deres opgraderinger af bredbåndsnetværket.

“Vi ser partnerskabet med Teledan som et nødvendigt skridt i denne retning, da vi dermed sikrer os, at den viden og ekspertise DKT har opnået gennem mere end 40 år i branchen, også kommer de mindre aktører på markedet til gode,” lyder det fra DKT's direktør.

Vil ikke oplyse pris

De to selskaber ønsker ikke at oplyse købsprisen, men siger alligevel, at der er tale om en pris “under 10 millioner kroner.”

Tidligere i dag kunne de to fiberselskaber Eniig og SE også offentliggøre, at de to selskaber fusionerede.

Læs også: Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Det nye selskab kommer til at hedde Norlys a.m.b.a, og får mere end én million tv- og internetkunder.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network