40 år gammel producent af bredbåndsudstyr køber konkurrent

Den danske producent af bredsbånds- og fiberudstyr DKT køber dansk bredbånds-distributør.

Artikel top billede

(Foto: Tine Duch / Fotograf Tine Duch)

Opdateret 12/10 10:46 Den danske producent af bredbånds- og fiberudstyr DKT, køber konkurrenten Teledan-Witronic. DKT havde siddste år et overskud på 15 millioner kroner.

DKT har 22 medarbejdere, der får endnu flere kollegaer med medarbejderne fra Teledan-Witronic.

“Som en del af den danske bredbåndsindustri føler vi os i DKT forpligtede til at investere i at udbrede den nyeste teknologi, så vi i Danmark fortsat bevarer en suveræn, digital infrastruktur, som forbrugerne kan opleve værdien af i hverdagen,” siger Christian Emborg, administrerende direktør i DKT i en pressemeddelelse.

Læs også: Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

DKT er blandt andet leverandør til Yousee og Stofa, hvor selskabet hjælper med deres opgraderinger af bredbåndsnetværket.

“Vi ser partnerskabet med Teledan som et nødvendigt skridt i denne retning, da vi dermed sikrer os, at den viden og ekspertise DKT har opnået gennem mere end 40 år i branchen, også kommer de mindre aktører på markedet til gode,” lyder det fra DKT's direktør.

Vil ikke oplyse pris

De to selskaber ønsker ikke at oplyse købsprisen, men siger alligevel, at der er tale om en pris “under 10 millioner kroner.”

Tidligere i dag kunne de to fiberselskaber Eniig og SE også offentliggøre, at de to selskaber fusionerede.

Læs også: Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Det nye selskab kommer til at hedde Norlys a.m.b.a, og får mere end én million tv- og internetkunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS