Staten beordrede kommunerne til at stoppe med at sende personfølsomme data ud i landet i juni: Siden er 11 nye kommuner begyndt at sende data til Holland

I slutningen af juni blev KL beordret af staten til at stoppe danske kommuners tilslutning til it-systemer, der fører data på beskæftigelsesområdet ud af landet. Det er ikke sket. Til gengæld har yderligere 11 kommuner tilsluttet sig KMD Momentum siden.

Artikel top billede

Foto: Pressefoto

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan staten beordrede KL til at stoppe tilslutningen
  • Indblik i hvordan danske kommuner er fortsat med at tilslutte sig KMD Momentum
  • Læs brevet fra STAR til KL
906
4:45 min
28. juni 2018 beordrede den danske stat kommunernes interesseorganisation, KL, til at sikre, at der ikke var flere kommuner som på beskæftigelsesområdet tilsluttede sig cloudbaserede it-systemer, der sendte personfølsomme oplysninger ud af landet.

Alligevel har 11 kommuner siden 28. juni taget det Microsoft Azure-baserede fagsystem KMD Momentum, der driftes i Amsterdam, i brug.

Computerworld har efter en aktindsigt fået fat i brevet til KL, der er afsendt af Mette Jørgensen, kontorchef i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, STAR, der hører under Beskæftigelsesministeriet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect