Artikel top billede

Frank Rasmussen efter beskyldninger om data-tyveri fra rivaliserende selskab: "Jeg synes ikke, at det er så enkelt"

Interview: Frank Rasmussen vil ikke finde sig i at blive beskyldt for tyveri af Saphe. Telemillionærens nye selskab Hopper har aldrig fået en henvendelse af konkurrenten, så nu kontakter Hoppers jurister Saphe. "Vi giver ikke op, og vi kommer heller ikke til at tabe," lyder det fra Frank Rasmussen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Frank Rasmussens svar på tyveribeskyldninger
  • Læs hvorfor Saphe kan forvente at blive kontaktet af Hoppers jurister
  • Få svar på om Frank Rasmussen vil give Saphe en undskyldning
  • Find ud af hvilke nye tiltag Hopper har gjort, efter angrebet fra Saphe
1.197
6 min
Det nordjyske selskabe Saphe, der også står bag Fartkontrol.nu, har rettet et massivt angreb imod Frank Rasmussens nye trafik-app, Hopper.

Freddy Sørensen, der er direktør og stifter hos Saphe, beskylder blandt andet Hopper for at stjæle data om trafikalarmer fra Fartkontrol.nu.

Det kan du læse mere om her: Stifter af kendt dansk trafikapp i åben krig med telerigmand Frank Rasmussen: Han står bag 'tyveri ved højlys dag'

De beskyldninger har Frank Rasmussen ikke meget til overs for.

Til gengæld tager han nu

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk