Frank Rasmussen vil ikke afvise, at Hopper stjæler data fra Saphe: "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise"

Interview: Telerigmanden Frank Rasmussen tager endnu en gang til genmæle over for konkurrenten Saphe, der beskylder ham for at stjæle data. Han nægter dog at afvise, at det rent faktisk sker. "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Frank Rasmussens svar på de nye beskyldninger fra Saphe
  • Se Frank Rasmussen svar på, om Hopper har en server, der stjæler data fra Saphe
876
4:30 min
En hæsblæsende krig på ord har udviklet sig mellem de to danske trafik-apps Hopper og Saphe.

Saphe-stifter Freddy Sørensen har af flere omgange beskyldt telemillionæren Frank Rasmussen, der er direktør i Hopper, for at stjæle data fra Saphe og Fartkontrol.nu, som Saphe også står bag.

Det har resulteret i, at Hoppers advokater nu har sendt et brev til Saphe, hvor det kræves, at beskyldningerne trækkes tilbage, men Freddy Sørensen har i stedet svaret igen ved at puste yderligere til konflikten.

Han beskylder nu Hopper for at have en server, der stjæler data direkte fra Saphes server.

De beskyldninger har Computerworld forholdt Frank Rasmussen.

Konfliktens nøglepunkt drejer sig om, hvordan Hopper får fat i data fra Fartkontrol-nu-tjenesten.

Her har Frank Rasmussen hævdet, at det sker via Saphes enheder, men det kan, ifølge Freddy Sørensen, ikke lade sig gøre.

Har Hopper en server, der stjæler data fra Saphes server?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S