Frank Rasmussen vil ikke afvise, at Hopper stjæler data fra Saphe: "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise"

Interview: Telerigmanden Frank Rasmussen tager endnu en gang til genmæle over for konkurrenten Saphe, der beskylder ham for at stjæle data. Han nægter dog at afvise, at det rent faktisk sker. "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Frank Rasmussens svar på de nye beskyldninger fra Saphe
  • Se Frank Rasmussen svar på, om Hopper har en server, der stjæler data fra Saphe
876
4:30 min
En hæsblæsende krig på ord har udviklet sig mellem de to danske trafik-apps Hopper og Saphe.

Saphe-stifter Freddy Sørensen har af flere omgange beskyldt telemillionæren Frank Rasmussen, der er direktør i Hopper, for at stjæle data fra Saphe og Fartkontrol.nu, som Saphe også står bag.

Det har resulteret i, at Hoppers advokater nu har sendt et brev til Saphe, hvor det kræves, at beskyldningerne trækkes tilbage, men Freddy Sørensen har i stedet svaret igen ved at puste yderligere til konflikten.

Han beskylder nu Hopper for at have en server, der stjæler data direkte fra Saphes server.

De beskyldninger har Computerworld forholdt Frank Rasmussen.

Konfliktens nøglepunkt drejer sig om, hvordan Hopper får fat i data fra Fartkontrol-nu-tjenesten.

Her har Frank Rasmussen hævdet, at det sker via Saphes enheder, men det kan, ifølge Freddy Sørensen, ikke lade sig gøre.

Har Hopper en server, der stjæler data fra Saphes server?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics