Frank Rasmussen vil ikke afvise, at Hopper stjæler data fra Saphe: "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise"

Interview: Telerigmanden Frank Rasmussen tager endnu en gang til genmæle over for konkurrenten Saphe, der beskylder ham for at stjæle data. Han nægter dog at afvise, at det rent faktisk sker. "Vi har masser af servere, så jeg ved ikke, hvad det er, jeg skal afvise," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Frank Rasmussens svar på de nye beskyldninger fra Saphe
  • Se Frank Rasmussen svar på, om Hopper har en server, der stjæler data fra Saphe
876
4:30 min
En hæsblæsende krig på ord har udviklet sig mellem de to danske trafik-apps Hopper og Saphe.

Saphe-stifter Freddy Sørensen har af flere omgange beskyldt telemillionæren Frank Rasmussen, der er direktør i Hopper, for at stjæle data fra Saphe og Fartkontrol.nu, som Saphe også står bag.

Det har resulteret i, at Hoppers advokater nu har sendt et brev til Saphe, hvor det kræves, at beskyldningerne trækkes tilbage, men Freddy Sørensen har i stedet svaret igen ved at puste yderligere til konflikten.

Han beskylder nu Hopper for at have en server, der stjæler data direkte fra Saphes server.

De beskyldninger har Computerworld forholdt Frank Rasmussen.

Konfliktens nøglepunkt drejer sig om, hvordan Hopper får fat i data fra Fartkontrol-nu-tjenesten.

Her har Frank Rasmussen hævdet, at det sker via Saphes enheder, men det kan, ifølge Freddy Sørensen, ikke lade sig gøre.

Har Hopper en server, der stjæler data fra Saphes server?

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS