Forening taber slag i Højesteret om ulovligt opbevarede data i medicinsk database

Højesteret har afvist at fælde dom i en sag om, hvorvidt der findes kopier af ulovlige data fra indsamlingen af data til en medicinsk database i Region Syddanmark.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Sagen om indsamlingen af data til en medicinsk database i Region Syddanmark bliver ikke afgjort i denne omgang.

Højesteret har nemlig truffet afgørelse om at afvise sagen.

Retten finder således ikke, at Patientdataforeningen, der står på den ene side, er i en position, hvor den har såkaldt søgsmålskompetence.

"På den anførte baggrund tiltræder Højesteret, at Patientdataforeningen ikke har søgsmålskompetence til at føre denne sag i eget navn, og Højesteret tiltræder derfor, at sagen afvises," skriver Højesteret således i dommen, der er blevet offentliggjort.

Læs mere om Regiono Syddanmark her: Region Nordjylland tilslutter sig samme EPJ-løsning som naboregionerne: Systematic sætter sig tungt på Jylland

Årsagen til at sagen dermed ikke bliver afgjort er, at man fra rettens side ikke ønsker at gå videre med sagen så længe Patientdataforeningen ikke så at sige er den rette part.

Og så længe man ikke kan komme videre med sagen bliver der ikke taget stilling til, hvorvidt ulovlig data, der tidligere lå på Dansk AlmenMedicinsk Database nu ligger decentralt på de enkelte praktiserende lægers servere.

"Højesteret skal ikke tage stilling til de it-tekniske spørgsmål," og der står således videre i dommen at:

"Det er tænkeligt, at der, inden sagen efter hjemvisning skal afgøres, er gennemført sådanne ændringer i Sentinels funktion, at sagen løser sig selv. Det er også tænkeligt, at byretten når til, at det efter bevisførelsen må lægges til grund, at den af Patientdataforeningen hævdede kopiering ikke finder sted, at den er retmæssig, eller at Region Syddanmark ikke er ansvarlig for kopieringen. Det er imidlertid ikke relevant for denne sag."

Læs mere her: Systematic fik gyldent staldtip af Region Syddanmark: Gik på 29 dage fra at være ”for dyr” til at levere supertilbud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S