TDC-ejeren Macquaries rolle i udbytteskat-sag vækker uro hos de øvrige TDC-ejere: Forlanger redegørelse

TDC-medejeren Macquaries rolle i den store udbytteskattesag vækker bekymring i pensionskassen PKA, der sammen med Macquarie, PFA og ATP ejer TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er dybt bekymrende, at den australske kapitalfond Macquarie er blevet nævnt som et af de selskaber, der systematisk har været med til at tømme europæiske skattekasser.

Det mener bestyrelsesmedlem i pensionskassen PKA, Benny Andersen, ifølge ITWatch.

Du kan læse mere om denne sag her: TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

PKA og Macquarie står sammen med pensionskasserne PFA og ATP bag selskabet DK Telekommunikation, der i foråret købte TDC for 40 milliarder kroner.

Ifølge Benny Andersen er der ikke nogen i selskaberne, der har været klar over Macquaries rolle i udbytteskandalen. Han har nu forlangt en redegørelse fra PKA.

Ifølge ham har selskabet har en liste over firmaer, som det ikke vil samarbejde med.

"Havde et firma på den måde været taget i at spekulere og i skattesnyd, så havde det været på den liste,” siger han til ITWatch.

Macquarie sidder tungt på TDC's bestyrelse. Det kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse.

Læs også:

Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskassernes tilbud på TDC - kan trække alle TDC's frie reserver ud i udbytte

TDC udnævner ny topchef: Her er afløseren for Pernille Erenbjerg

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen