TDC-ejeren Macquaries rolle i udbytteskat-sag vækker uro hos de øvrige TDC-ejere: Forlanger redegørelse

TDC-medejeren Macquaries rolle i den store udbytteskattesag vækker bekymring i pensionskassen PKA, der sammen med Macquarie, PFA og ATP ejer TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er dybt bekymrende, at den australske kapitalfond Macquarie er blevet nævnt som et af de selskaber, der systematisk har været med til at tømme europæiske skattekasser.

Det mener bestyrelsesmedlem i pensionskassen PKA, Benny Andersen, ifølge ITWatch.

Du kan læse mere om denne sag her: TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

PKA og Macquarie står sammen med pensionskasserne PFA og ATP bag selskabet DK Telekommunikation, der i foråret købte TDC for 40 milliarder kroner.

Ifølge Benny Andersen er der ikke nogen i selskaberne, der har været klar over Macquaries rolle i udbytteskandalen. Han har nu forlangt en redegørelse fra PKA.

Ifølge ham har selskabet har en liste over firmaer, som det ikke vil samarbejde med.

"Havde et firma på den måde været taget i at spekulere og i skattesnyd, så havde det været på den liste,” siger han til ITWatch.

Macquarie sidder tungt på TDC's bestyrelse. Det kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse.

Læs også:

Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskassernes tilbud på TDC - kan trække alle TDC's frie reserver ud i udbytte

TDC udnævner ny topchef: Her er afløseren for Pernille Erenbjerg

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job