Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse

Seks medlemmer forlader TDC’s bestyrelse - inklusive formand Pierre Danon. Australske Macquarie sætter sig nu tungt på bestyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Seks af TDC-bestyrelsens 10 medlemmer bliver udskiftet i forbindelse med ejerskiftet af TDC, der nu bliver overtaget af konsortiet DK Telekommunikation, som består af pensionskasserne PFA, PKA og ATP samt australske Macqaurie.

TDC holder netop nu ekstraordinær generalforsamling hos advokatselskabet Kromann Reumert i København.

Her har formand Pierre Danon, næstformand Lene Skole samt Stine Bosse, Pieter Knook, Angus Porter og Benoit Scheen meddelt, at de udtræder af bestyrelsen.

Pierrre Danon har siddet i bestyrelsen siden 2008, mens de øvrige medlemmer har siddet i TDC-bestyrelsen i mellem et og syv år. Næstformand Lene Skole har blot været medlem i et års tid.

Ny bestyrelse

Ind træder nu englænderne Mike Parton og Martin Bradley samt australierne Nathan Luckey og Arthur Rakowski og den danske ATP-mand Ulrik Dan Weuder.

De er alle kandidater til bestyrelsen, men da DK Telekommunikation overtager aktiemajoriteten i selskabet, er det mest en formalitet at få dem valgt.

Bestyrelsessammensætningen understreger, at den australske investeringsbank ikke er med i TDC-opkøbet for sjov.

Nathan Luckey, Arthur Rakowski og Martin Bradley repræsenterer alle Macquarie Infrastructure and Real Assets, mens englænderen Mike Parton er bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

Selv om DK Telekommunikation har haft generalforsamlingen i sigtekornet i mere end måned, er det angiveligt ikke lykkes at finde en bestyrelsesformand endnu.

DK Telekommunikation overtog for en uge siden alle TDC-aktier med undtagelse af 76.680 aktier. Det svarer til omkring 91 procent af aktiekapitalen.

Konsortiet har tidligere oplyst, at det har til hensigt at igangsætte en tvangsindløsning af de resterende ni procent af TDC's aktiekapital, som er ejet af minoritetsaktionærer.

Konsortiet forventer at gennemføre tvangsindløsningen i begyndelsen af juni 2018. Når tvangsindløsningen er gennemført, vil konsortiet etablere en endelig kapitalstruktur.

Bestyrelsens fire medarbejdervalgte medlemmer, Mogens Jensen, John Schwartzbach, Thomas Pedersen og Zanne Stensballe er ikke på valg.

Læs også:

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Avis: Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job