Pensionskasser i TDC-konsortium vil ikke indgå flere samarbejder med Macquarie - men skatteskandale får ikke konsekvenser for TDC-ejerskabet

De tre store pensionskasser, der sammen med australske Macquarie ejer TDC, vil ikke indgå flere samarbejder med australske Macquarie efter afsløring af skattesag - men fortsætter ufortrødent samarbejdet med banken om TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De tre pensionsselskaber ATP, PFA og PKA vil ifølge DR ikke indgå i nye samarbejder med den australske storbank Macquarie, som de via konsortiet DK Telekommunikation ejer TDC sammen med.

Det sker efter, at en række europæiske medier har kastet lys over, at Macquarie er blandt de storbanker, som systematisk har udnyttet en række lande skattesystemer til at suge penge ud.

ATP-direktør Christian Hyldahl, der udtaler sig på vegne af de tre pensionskasser, siger, at pensionskasserne ‘tager stærkt afstand’ fra bankerne og at pensionskasserne er ‘dybt rystede’ over situationen.

“Med hensyn til nye investeringer med Macquire er der en lang række spørgsmål, vi skal have svar på. Det er svært at forestille sig, at vi kan være en del af nye samarbejder med dem på den korte bane,” siger Christian Hyldahl til DR.

Ifølge ham kommer sagen dog ikke til at have konsekvenser for det nuværende samarbejde med Macquarie.

Det betyder med andre ord, at de tre pensionskasser fortsætter som hidtil med Macquarie som medejer af TDC.

Læs også:

Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse

Enhedslisten kalder ministre i samråd om TDC-medejers rolle i kæmpe skatteskandale

TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S