Pensionskasser i TDC-konsortium vil ikke indgå flere samarbejder med Macquarie - men skatteskandale får ikke konsekvenser for TDC-ejerskabet

De tre store pensionskasser, der sammen med australske Macquarie ejer TDC, vil ikke indgå flere samarbejder med australske Macquarie efter afsløring af skattesag - men fortsætter ufortrødent samarbejdet med banken om TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De tre pensionsselskaber ATP, PFA og PKA vil ifølge DR ikke indgå i nye samarbejder med den australske storbank Macquarie, som de via konsortiet DK Telekommunikation ejer TDC sammen med.

Det sker efter, at en række europæiske medier har kastet lys over, at Macquarie er blandt de storbanker, som systematisk har udnyttet en række lande skattesystemer til at suge penge ud.

ATP-direktør Christian Hyldahl, der udtaler sig på vegne af de tre pensionskasser, siger, at pensionskasserne ‘tager stærkt afstand’ fra bankerne og at pensionskasserne er ‘dybt rystede’ over situationen.

“Med hensyn til nye investeringer med Macquire er der en lang række spørgsmål, vi skal have svar på. Det er svært at forestille sig, at vi kan være en del af nye samarbejder med dem på den korte bane,” siger Christian Hyldahl til DR.

Ifølge ham kommer sagen dog ikke til at have konsekvenser for det nuværende samarbejde med Macquarie.

Det betyder med andre ord, at de tre pensionskasser fortsætter som hidtil med Macquarie som medejer af TDC.

Læs også:

Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse

Enhedslisten kalder ministre i samråd om TDC-medejers rolle i kæmpe skatteskandale

TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos