Telenor Danmark følger sin plan: Har tabt 28.000 kunder - men skovler penge ind efter massive effektiviseringer

Telenor Danmark har tabt 28.000 kunder som led i langsigtet udfasning, men indtjeningen er steget med 22 procent. “Ved at simplificere og digitalisere har vi udviklet os til at være en langt sundere forretning,” siger direktør.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor Danmark har i de seneste tre måneder tabt 28.000 kunder. Men indtjeningen er i top og er vokset med hele 22 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til 239 millioner kroner.

Alt går således efter planen, lyder det fra selskabet, der betegner kundebasen som ‘stabil gennem hele året’ trods tabet af de 28.000 kunder.

Det skyldes, at tabet af de 28.000 abonnenter skyldes ‘den gradvise overflytning af de offentlige staten-kunder under SKI-aftalen, som overgik til TDC tilbage i november 2017,” som det lyder fra selskabet.

Denne aftale kan du læse mere om her: Telenor tabte 80.000 kunder til TDC i kæmpeordre: Vil nu have TDC’s priser undersøgt

Faktisk undrer Telenor sig over, at TDC ikke forlængst har overflyttet alle de statslige brugere, som selskabet vandt for snart et år siden.

”Vi havde forventet, at TDC for længst havde flyttet staten-kunderne over, da kunderne nu er 10 måneder inde i den nye to-årige kontrakt. Det tager tilsyneladende længere tid end forventet for TDC, at få kunderne migreret over, og det er den fortsat gradvise overflytning af staten-kunderne, der nu for 3. kvartal i træk slører billedet af en ellers sund og stabil kundebase,” siger Telenor-direktør Jesper Hansen.

Omsætningen er steget med blot to procent til godt en milliard kroner i kvartalet. Men indtjeningen er altså steget med 22 procent.

“Telenor Danmarks indtjening [er] efter ni måneder nu med sine 655 millioner danske kroner tæt på at overstige den samlede indtjening for hele 2017,” lyder det fra selskabet.

Ifølge direktør Jesper Hansen flugter tallene helt med Telenors plan for den danske forretning, hvor fokus har været på at øge effektiviteten.

“Ved at simplificere og digitalisere vores produkter, services og interne processer, har vi udviklet os til at være en langt sundere forretning,” siger han.

Samtidig oplyser direktøren, at der skal effektiviseres yderligere.

“Vi har stadig et uudnyttet potentiale, da vi har dele af forretningen, der fortsat kan simplificeres, og vi kan altid blive bedre til at levere på vores kunders behov. Men vi er ved at have skabt et godt og stabilt fundament for vækst og investeringer i nye teknologier og tjenesteplatforme som IoT og 5G,” siger han.

Læs også:

Telia Danmark har skåret 17 procent af medarbejderstaben væk og tabt tusindvis af kunder i det seneste år

3 fortsætter tilstrømningen af mobilkunder i 'meget stille' periode: Har hentet 6.000 nye kunder på tre måneder

Nu er det farvel til hele TDC's norske kæmpeforretning - 900 medarbejdere og en million kunder afhændes til Telia i dag

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S