12 it-virksomheder godkendt til stor SKI-aftale til 720 millioner kroner

12 it-virksomheder er blevet godkendt til stor SKI-aftale om drift og co-location til det offentlige. Se hele listen her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

SKI har godkendt i alt 12 danske it-virksomheder som leverandører til rammeaftale 02.22, der dækker over to del-aftaler, nemlig it-drift og co-location.

De 12 virksomheder får dermed mulighed for at levere platformservices, serverdrift, infrastruktur- og netværksservices og lignende til de offentlige kunder, der er tilsluttet SKI.

SKI forventer at underskrive kontrakter med de 12 selskaber 1. november.

De kommer til at gælde i fire år. I alt skal de 12 virksomheder under aftalen dyste om 180 millioner kroner om året - i alt 720 millioner kroner.

De 12 virksomheder er ifølge SKI:

Delaftale 1. It-drift:

- Atea
- Cloudeon
- COMM2IG
- Cortex Consult
- Hostnordic
- IT Relation
- KMD
- Netcompany
- Proact Systems
- Progressive

Delaftale 2. Co-location

- Atea
- GlobalConnect
- Progressive
- Teracom.

Atea med på listen

Atea er dermed nu for alvor ved at være tilbage som offentlig leverandør, hvilket er helt afgørende for selskabets fremtid.

Selskabet er da også godt tilfreds og udsendte tirsdag i modsætning til de øvrige godkendte leverandører endda pressemeddelelse om godkendelsen til rammeaftalen.

Du kan læse mere om Ateas afhængighed af det offentlige her: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Listen over godkendte selskaber under rammeaftalen består af både store spillere som Atea, KMD og Netcompany samt en række mindre spillere, som altså får mulighed for at få en pæn bid af den offentlige it-kage.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS