"Der var en dyb søgen efter den forståelse mellem folk, som jeg aldrig siden er stødt på igen. Det var magisk"

"Når du tænker på de egoer, der var samlet i rummet, var den helt store magi for mig, at folk mødte op og var ydmyge og lyttende. Den velvilje til at lytte til hinanden, har jeg bogstavelig talt aldrig mødt siden."

Artikel top billede

Vi var 17 personer om at skrive 'The Manifesto for Agile Software Development' (Det agile manifest .red) tilbage i 2001. Nogle af dem i rummet kendte hinanden, nogle havde været til workshops sammen og forstod at tale med hinanden, mens andre aldrig havde mødt hinanden før.

En del af personerne var allerede kendte. Flere havde skrevet bøger, forskningsartikler og gav keynotes og den slags.

Når du tænker på de egoer, der var samlet i rummet, var den helt store magi for mig, at folk mødte op og var ydmyge og lyttende. Den velvilje til at lytte til hinanden har jeg bogstavelig talt aldrig mødt siden.

Folk konkurrerede om idéer, men de afbrød aldrig hinanden. Selv om der blev sagt ting, som kunne lyde mærkelige og normalt ville føre til diskussioner, sad folk bare og tænkte, spurgte mere ind til det og prøvede at forstå hinanden.

Der var en dyb søgen efter den forståelse mellem folk, som jeg aldrig siden er stødt på igen. Det var magisk.

Jeg har været til andre workshops, hvor man hævede at arbejde på et manifest, hvor der manglede den dybere velvilje til at lytte og forstå hinanden. Så det var magisk.

Jeg ved ikke, hvordan det kunne lade sig gøre. Folk, som jeg forventede ville ende op med at sidde og diskutere, mødte i stedet op og begyndte at lytte.

Alistair Cockburn, medforfatter til det agile manifest fra 2001 (Manifesto for Agile Software Development).

Læses lige nu

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS