"Der var en dyb søgen efter den forståelse mellem folk, som jeg aldrig siden er stødt på igen. Det var magisk"

"Når du tænker på de egoer, der var samlet i rummet, var den helt store magi for mig, at folk mødte op og var ydmyge og lyttende. Den velvilje til at lytte til hinanden, har jeg bogstavelig talt aldrig mødt siden."

Artikel top billede

Vi var 17 personer om at skrive 'The Manifesto for Agile Software Development' (Det agile manifest .red) tilbage i 2001. Nogle af dem i rummet kendte hinanden, nogle havde været til workshops sammen og forstod at tale med hinanden, mens andre aldrig havde mødt hinanden før.

En del af personerne var allerede kendte. Flere havde skrevet bøger, forskningsartikler og gav keynotes og den slags.

Når du tænker på de egoer, der var samlet i rummet, var den helt store magi for mig, at folk mødte op og var ydmyge og lyttende. Den velvilje til at lytte til hinanden har jeg bogstavelig talt aldrig mødt siden.

Folk konkurrerede om idéer, men de afbrød aldrig hinanden. Selv om der blev sagt ting, som kunne lyde mærkelige og normalt ville føre til diskussioner, sad folk bare og tænkte, spurgte mere ind til det og prøvede at forstå hinanden.

Der var en dyb søgen efter den forståelse mellem folk, som jeg aldrig siden er stødt på igen. Det var magisk.

Jeg har været til andre workshops, hvor man hævede at arbejde på et manifest, hvor der manglede den dybere velvilje til at lytte og forstå hinanden. Så det var magisk.

Jeg ved ikke, hvordan det kunne lade sig gøre. Folk, som jeg forventede ville ende op med at sidde og diskutere, mødte i stedet op og begyndte at lytte.

Alistair Cockburn, medforfatter til det agile manifest fra 2001 (Manifesto for Agile Software Development).

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS