Stor jobglæde-undersøgelse: Disse førende danske it-virksomheder har de gladeste medarbejdere

Jobglæde 2018: Netcompany, SAS Institute og NNIT ligger helt i top på listen over jobglæden i 20 væsentlige danske it-virksomheder, viser ny analyse fra Computerworld og Jobindex. Se hvor høj jobglæden er i de 20 vigtige og kendte it-firmaer her.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over jobglæden i 20 væsentlige danske it-virksomheder.
  • Se hvordan Computerworld og Jobindex er nået frem til scoren.
317
1:45 min
Netcompany, SAS Institute og NNIT har glade medarbejdere, som trives og glæder sig til at møde på arbejde.

Det viser en ny analyse over jobglæde, som Computerworld og Jobindex har udarbejdet.

Her er brugerne af Jobindex blevet bedt om via et system at anmelde deres glæde ved at arbejde for både deres tidligere og nuværende arbejdspladser.

Det er sket med karakterer fra 0 til 6. Her topper Netcompany listen med en såkaldt Jobglæde-score på 4, med SAS Institute er lige i hælene med en score på 3,8.

På tredjepladsen finder vi NNIT med en score på 3,73. Andre af de væsentlige 20 it-firmaer ligger betydeligt lavere i jobglæden. Og det kan blive en udfordring for dem i en tid, hvor der er hård kamp om medarbejdernes gunst.

Se over jobglæden i de 20 væsentlige danske it-virksomheder herunder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS