Mozilla satser på ny indtægstkilde: Salg af VPN-service og andre features via Firefox

Selskabet bag Firefox er på jagt efter nye indtægts-muligheder. Nu indfører Mozilla en særlig VPN-service for udvalgte brugere. Pris: 10 dollar per måned.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mozilla, der er selskabet bag Firefox, vil forsøge at skabe andre indtægtskilder end den ene, som selskabet i dag er dybt afhængig af, nemlig betalinger for søgninger fra primært Google, der som bekendt også ejer den rivaliserende browser, Chrome.

Mozilla indfører derfor nu en ny service - i første omgang dog begrænset til relativt få brugere i USA.

De vil formedelst 10 dollar om måneden få mulighed for at anvende en VPN-service via browseren, som vil både kryptere al trafik og føre den gennem en sikker server.

“Vi har via mange undersøgelser hørt fra vores brugere, at de ønsker, at Firefox beskytter deres privacy, selv om de anvender offentligt tilgængelige netværk på eksempelvis cafeer eller i lufthavne,” lyder det fra Mozilla i blogindlæg.

Den nye VPN-service vil via browseren blive tilbudt til en ‘mindre, skiftende’ gruppe af amerikanske Firefox-brugere i den kommende tid, lyder det fra Mozilla.

VPN-løsningen skal leveres af schweiziske ProtonVPN, der ifølge Mozilla blandt andet er blevet valgt, fordi det ikke logger brugerdata overhovedet.

Mozilla har også andre planer til at tjene penge i fremtiden. Selskabet har således indført en tjeneste, der hedder ‘search shortcuts.’

Her er ideen, at selskaber som Amazon og Google skal betale for at Firefox-brugerne nemt via browseren kan komme til at søge direkte og dybt i tjenesterne.

Det vil Firefox opkræve et gebyr for. Det vil svinge fra en procent af købesummen for spil til 10 procent for modetøj hos Amazon.

Du kan læse mere om denne funktion i denne blogpost

91 procent af Mozillas omsætning kommer fra søgeaftaler med især Google. Selskabet omsætter for cirka en halv milliard dollar om året.

Mozilla har tidligere forsøgt at stable flere indtægtsstrømme på benene - blandt andet med såkaldte in-browser reklamer og med et mobil økosystem. Men intet af dette er blevet til noget i længden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S