Mozilla satser på ny indtægstkilde: Salg af VPN-service og andre features via Firefox

Selskabet bag Firefox er på jagt efter nye indtægts-muligheder. Nu indfører Mozilla en særlig VPN-service for udvalgte brugere. Pris: 10 dollar per måned.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mozilla, der er selskabet bag Firefox, vil forsøge at skabe andre indtægtskilder end den ene, som selskabet i dag er dybt afhængig af, nemlig betalinger for søgninger fra primært Google, der som bekendt også ejer den rivaliserende browser, Chrome.

Mozilla indfører derfor nu en ny service - i første omgang dog begrænset til relativt få brugere i USA.

De vil formedelst 10 dollar om måneden få mulighed for at anvende en VPN-service via browseren, som vil både kryptere al trafik og føre den gennem en sikker server.

“Vi har via mange undersøgelser hørt fra vores brugere, at de ønsker, at Firefox beskytter deres privacy, selv om de anvender offentligt tilgængelige netværk på eksempelvis cafeer eller i lufthavne,” lyder det fra Mozilla i blogindlæg.

Den nye VPN-service vil via browseren blive tilbudt til en ‘mindre, skiftende’ gruppe af amerikanske Firefox-brugere i den kommende tid, lyder det fra Mozilla.

VPN-løsningen skal leveres af schweiziske ProtonVPN, der ifølge Mozilla blandt andet er blevet valgt, fordi det ikke logger brugerdata overhovedet.

Mozilla har også andre planer til at tjene penge i fremtiden. Selskabet har således indført en tjeneste, der hedder ‘search shortcuts.’

Her er ideen, at selskaber som Amazon og Google skal betale for at Firefox-brugerne nemt via browseren kan komme til at søge direkte og dybt i tjenesterne.

Det vil Firefox opkræve et gebyr for. Det vil svinge fra en procent af købesummen for spil til 10 procent for modetøj hos Amazon.

Du kan læse mere om denne funktion i denne blogpost

91 procent af Mozillas omsætning kommer fra søgeaftaler med især Google. Selskabet omsætter for cirka en halv milliard dollar om året.

Mozilla har tidligere forsøgt at stable flere indtægtsstrømme på benene - blandt andet med såkaldte in-browser reklamer og med et mobil økosystem. Men intet af dette er blevet til noget i længden.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S